Felsefe Kitapları

Prolegomena PDF indir

Prolegomena PDF indir, e-kitap sitemizde Prolegomena kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Immanuel Kant tarafından kaleme alınan Prolegomena kitabı 176 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Prolegomena kitabını 9789753971218 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Prolegomena kitap özeti, Prolegomena pdf oku, Prolegomena yandex, Immanuel Kant e-kitap pdf, Prolegomena PDF Drive, Prolegomena Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Prolegomena PDF Oku

Prolegomena Kısa Özet

Bir Bilim olarak Ortaya Çıkabilecek Her Gelecek Metafizik İçin Prolegomena

Kant’ın Arı Usun Eleştirisi’ nin yayımından iki yıl sonra, 1783’te paylaştığı çalışmasıdır. Kant Prolegomena’yı gerçekte anlama kuvvetlikleri kapsadığını düşündüğü Eleştiri’nin bir özeti olarak tasarlamıştı. Başlığın anlattığı gibi, Kant Prolegomena’da Metafiziğin bir bilim olarak geliştirilebilmesi için yeni bir temel aradı ve bunu Prolegomena’nın başlıca problemi olaraka priori sentetik bilginin nasıl olanaklı olduğunu göstermeye çalışarak yaptı. Ve gösteremedi.

Bir yandan Metafiziğin kaçınılmaz olduğunu düşünürken, öte yandan Usun sınırlarının çizilmesi ve onun Fiziğin veya deneyimin ötesine geçmesine izin verilmemesi gerektiğinde diretti: Deneyimin güvenilir duyusal toprağını aşan Us kaçınılmaz olarak çelişkilere düşüyordu. Çelişki anlak için dayanılmazdır, ve yadsınmalıdır. Diyalektik Kant’ın bakış açısı için yalnızca bir yanılsama mantığı olduğu için, daha iyisi, çelişki gibi birşey hiç olmamalıdır. Özdeşlik daha iyidir, çünkü A = A der ve değişimi, oluşumu, gelişimi vb. olanaksızlaştıran bir tutuculuğu salık verir.

Kant, hiç şüphesiz Leibniz’i izleyerek, özdeşlik ilkesinin analitik yargıların kişiliğini tespit ettiğini kabul eder, çünkü analitik yargılar öznenin yüklemde kapsanması anlamında yalnızca özdeşlik ilkesine altgüdümlüdür ve yanlış veya çelişkili olmaları olanaksızdır. Böylelikle bilgi tek-yanlı bir önerme sorunune, ve gerçeklik bir doğruluk sorununa indirgenirken, pozitivist-analitik felsefe Kant’ın felsefesinin hiç olmazsa bir bölümünde duygudaş bir ton bulur. Ama Kant analitiğin kendinde sentetik de olduğunu, veya sentetiği vazgeçilmez öncülü olarak olmak zorunda olduğunu gözden kaçırarak a priori sentetik yargılar dediği ikinci bir önerme veya yargı türünü ileri sürer. Bu önermeler özdeşlik ilkesi üzerine dayanmazlar çünkü özneleri onda a priori kapsanmayan ve fakat deneyim, gözlem vb. yoluyla ona eklenen yabancı yüklemler ile bağlıdır.

Kant’ın Metafiziği kurtarma çabaları sonunda deneyim kökenli ve gene de evrensel olmaları gereken önermeler problemi ile yüz yüze kalır, çünkü bilgi verebilmek için a priori sentetik yargıların zorunlu olduğu denli evrensel de olması gerekir. Oysa bu David Hume’un bütün bir görgücülüğünün takılıp kaldığı ve böylece onu insana bilgiyi değil ama kuşkuyu salık vermeye götüren noktanın kendisidir.

– Aziz Yardımlı

Prolegomena PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu