Psikoloji Kitapları

PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN PDF indir

PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN PDF indir, e-kitap sitemizde PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Gülüşan Göcen tarafından kaleme alınan PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN kitabı 384 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN kitabını 9789752566309 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN kitap özeti, PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN pdf oku, PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN yandex, Gülüşan Göcen e-kitap pdf, PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN PDF Drive, PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN PDF Oku

PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN Kısa Özet

Tek bir insan, tek başına insanın hem başlangıcı hem de sonudur. Zaman algısının bizde oluşturduğu ilk ve son insan ayrımına dair yapay değişiklik, bireylerin birbirleriyle olan benzerliklerini fark etmelerine engel olmaktadır. İnsan tek başına tüm insanlığın bir mümessilidir yani tek kişi, tüm insan ırkının kendine özgü ayrıntı kısmını üzerinde taşır.

İnsan kısa, insanlık ise uzun bir hikâyedir. Bazı zaman insanın kendisi, bütünüyle bir hikâyedir; veya bir ve birden fazla kısımlarıyla diğer hikâyelerin bir parçası… Çünkü insan, *homo narrans*dır; yani kendini hikâyelendirerek şekillendiren…. Bu nedentendir ki, hikâyesiz bir hayat, hikâyesi olmayan bit topluluk düşünülemez. Çünkü insanın sonlu bir varlıkken sonsuzu kavrayamaması, bir parçasıyken bütünü kapsayamaması acı ama büyük bir tecrübedir. Biz buna hayat hikâyemiz deriz. İster bu hayat hikâyeleri yaşanıyor yahut anlatılıyor olsun… ister yaşanmamış ama anlatılıyor olsun ister hem yaşanmamış hem de anlatılmamış olsun… Fark etmez çünkü yalnızca yeryüzünde olmak dahi, bir hikâye olmak/yazmak için kâfidir.

Mit, hikâye demektir. Mitleri incelemek ise insanı yani hayat hikâyelerini incelemenin bir başka kulvarıdır. Bu nedenle insanı anlamayı merkez edinen sosyal bilimler için yapbozun en temel taşıdır. Mit, dalları modern zamana uzanan, kökü ilk zamanda kalan insani bir yapıdır, kök(en) bilimidir. Her şeyin ilkine dair sözler, onun içindedir. Bütüne vakıf olmak isteyenler için, bundan dolayı *ilk’e gitmek* yani mite gitmek, bir zorunluluktur. Bu zorunluluktan hareketle elinizdeki eser, köksüzlükle itham edilen psikolojinin hususiyetle de din psikolojisinin kökenine yapılan özgün bir yolculuğu içermektedir. İlk insandan son insana kadarki tüm zamanda bireylerin düşüncelerinin, duygularının, yaşantılarının bir parçası olan mitlerin, din psikolojisi yönünden incelendiği bir kazı çalışmasıdır.

PSİKOLOJİ MİTOLOJİ VE DİN PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu