PDF

Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri PDF Oku indir

Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri kitabını araştırdık. Ayrıca Reha Ülkü tarafından kaleme alınan Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri kitap özetinin yanı sıra, Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri pdf oku, Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri yandex, Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri e-kitap pdf, Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri PDF Drive, Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri PDF indir Oku

Çizgiroman benim için bir tutku olageldi. Daha okuma öğrenmeden, 5-6 yaş içindeyken, gazetelerdeki seri çizgiromanların yazılarını okuyamazken, noktalama imlerini sayardım. Bu tutku, hem baştan beri farklı kanallarda yürüdü, hem de zaman içinde yeni kanallar kazandı. Çizgiroman bir altkültür olarak, bir popüler-banal kültür olarak en yaygın tüketilen kültür / sanat ürünlerinden birini oluşturuyor. Bunun nedeni, klasi söylemdeki fantazyadan çok, gerçek düşgücü / hayal gücü. Bence, hayal kurmak bir gereksinim. Standart biyorgafilerimiz sebebiyle olduğu denli, değişik bakış açılarını yaratmanın, bir oyun oynama yolu olarak en uygunlarından bir diğeride. Çizgiroman bunu sağlıyor. Bir çizgiroman kitabı yazmak hep aklımda vardı. Lakin, bir kitabı dolduracak denli çizgiroman metni yazmak benim için zordu, çünkü o kadar çizgiroman içinde ile ilgili yazılacak olanları çok azdı. Sonra 2000’lerde tarihsel bir büküm noktası oluştu. Onun göstergeleri de çizgiromanın içinde de gözlenir oldu. Böylelikle, o da fakat yarım kitap olarak metinler tamamlanabildi. Öbür yarım çizgifilmlerle alakalı oldu. Çizgiromandan yapılan filmler ve karikatür ile ilgiliki metinlerimi buraya koyup koymamayı çok düşündüm, sonnuda koymamaya karar verdim.

Her iki seçenek için de açıklamam yok: Ortada bir seçim oldu çünkü. Türkçe’de ‘Serüven’ dergisi dışında, çizgiroman eleştirisi metinleri gözükmedi. ‘Manga’ özel sayıları yahut çizgiroman özel sayıları, dergilerde daha çok teknik açıklama / derleme bilgi ile yer buldular. Bugün Wikipedia’da bile daha çok çizgiroman eleştirisi var. Ölmeden önce, fakat bir bu kadar daha metin yazabilirim gibime geliyor. Hala yazılmamış çok konu var. Bunların da birazını listeledim, dahasını da listelerim. O listeler benim konuya bakış kavramsal çerçevemi imler. % 90’dan aşağı sıkılık düzeyinde çok za metin yazarım ama bunlar öyle lodu. Yani, toplamda az oldukları için, % 50 gibi bir sıkılıkları var konuyu kavramak için. Dilerim, gelecekte daha iyisini yapan da çıkar. (Şubat 2012)

Reha Ülkü – Çizgi Roman ve Çizgi Film Eleştirileri PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu