PDF İndir

Rehber-i Konya – İş Ocağı PDF indir

Rehber-i Konya – İş Ocağı PDF indir, e-kitap sitemizde Rehber-i Konya – İş Ocağı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Rehber-i Konya – İş Ocağı kitabı 136 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Rehber-i Konya – İş Ocağı kitabını 9786052338087 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Rehber-i Konya – İş Ocağı kitap özeti, Rehber-i Konya – İş Ocağı pdf oku, Rehber-i Konya – İş Ocağı yandex, Kolektif e-kitap pdf, Rehber-i Konya – İş Ocağı PDF Drive, Rehber-i Konya – İş Ocağı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Rehber-i Konya – İş Ocağı PDF Oku

Rehber-i Konya – İş Ocağı Kısa Özet

Basın tarihini bilenler 1908 senesinde II. Meşrutiyet’in ilânına ayrı bir önem verirler. Çünkü getirilen serbestlik ortamında basın, bi hayli hızlı bir gelişme dönemine girer. Gerek İstanbul’da, gerekse Anadolu’nun belli başlı kültür merkezlerinde çok yoğun bir basın yaşamı yaşanmaya başlar. Peş peşe gazete ve dergiler çıkarılır, yeni yeni yazarlar /muharrirler görülmektedir. Gazete ve dergilerimizde bu sürede bir önceki zamandan fazla daha farklı konulara değinilir.

Dergicilik alanında Konya’da da benzer durum görülür. Önce Bârika(1909) çıkar, onu Ufk-ı Âtî izler. Şahâb’tan sonra ise onlara pek benzemeyen dergilerle karşılaşırız. Rehber-i Konya bunlardan biri olma özelliğini taşır. Rehber-i Konya; sigorta, şirket, ticaretin tarihi gibi ekonomiyle alakalı konuları ele alan yazılara yer verir, ticaretin önemini vurgular… Dönemin ekonomik yaşamına ışık tutar ve Konya’da bu yoldaki gelişmelerden haberli olmamızı sağlar…

İş Ocağı ise Cumhuriyetin ilânından sonra yayımlanan ilk dergidir. İşçi kesimin poblemlerinı dile getirmek maksadıyla çıkarılmıştır. Lakin dönemin çeşitli kültürel hadiselerina kayıtsız kalmamış, farklı zamanlarda şiir, hikâye, tiyatro haberleri ve eleştiri de yayımlamıştır. Sadece Konya’da değil, Anadolu’nun farklı kesimlerindeki işçilerden haberler de veren bu dergi; *şehirde çoktan beri ilmî, sanâyi, zirâ’î ve iktisadî bir mecmuanın çıkmadığını, bu alanda bir boşluk olduğunu düşünen bir kesim insanın girişimleriyle* 1924 yılı Kasım’ında yerel basındaki yerini almıştır.

Rehber-i Konya – İş Ocağı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu