Hukuk Kitapları

Rekabet Yasağı Sözleşmeleri PDF indir

Rekabet Yasağı Sözleşmeleri PDF indir, e-kitap sitemizde Rekabet Yasağı Sözleşmeleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Büşra Uysal Tuna tarafından kaleme alınan Rekabet Yasağı Sözleşmeleri kitabı 177 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Rekabet Yasağı Sözleşmeleri kitabını 9789750257964 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Rekabet Yasağı Sözleşmeleri kitap özeti, Rekabet Yasağı Sözleşmeleri pdf oku, Rekabet Yasağı Sözleşmeleri yandex, Büşra Uysal Tuna e-kitap pdf, Rekabet Yasağı Sözleşmeleri PDF Drive, Rekabet Yasağı Sözleşmeleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Rekabet Yasağı Sözleşmeleri PDF Oku

Rekabet Yasağı Sözleşmeleri Kısa Özet

İşçi çalıştığı süre boyunca işletmenin üretim, pazarlama ve müşteri çevresi gibi konularında birden fazla bilgiye sahip olmaktadır. İşçinin, anlaşmanin devamında yahut sona ermesinden sonra bu bilgileri, kendi yararına yahut işverenin rakipleri lehine kullanma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle işverenin menfaatlerini korumak adına yasada bazı koruma önlemleri düzenlenmiştir.

İş anlaşmasinin devamı sırasında işveren, işçinin sadakat borcunun bir uzantısı olan rekabet etmeme borcu kapsamı içinde korunmaktadır. Lakin iş anlaşmasinin sona ermesiyle birlikte işçinin rekabet etmeme borcu da kural olarak sona ereceğinden, iş anlaşmasinin sona ermesinden sonra işçinin rekabet teşkil edebilecek eylemlerde bulunmasını engellemek maksadıyla, TBK. m.444vd. maddelerinde, rekabet yasağının belirli koşullar çerçevesinde düzenlenmesine imkan verilmiştir.

Çalışmada da ilk kez rekabet etmeme borcu ve rekabet yasağı anlaşmasi kavramları incelenmiş, esas itibariyle TBK. m.444 vd. kapsamı içinde iş anlaşmasinin sona ermesinden sonraki dönem için tertip edilen rekabet yasağı anlaşmasi ele alınmıştır. Bu bağlamda rekabet yasağı anlaşmasinin geçerlilik koşulları ve sınırlandırmaları, yasanın öngördüğü koşullara sahip olmayan anlaşmanin hukuki durumu, yaptırımları ve hakimin anlaşmaye müdahalesi çalışmada incelenmiştir. Yasaya uygun bir biçimde yapılan rekabet yasağı anlaşmasinin işçi tarafından ihlali durumunda işverenin hakları, hangi hukuki yollara başvurabileceği ayrı ayrı değerlendirilmiştir. En son, rekabet yasağı anlaşmasinin sona erme halleri ve uygulamada karşılaşılabilecek olası durumlar Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay kararları çerçevesinde incelenmiştir.

Konu Başlıkları
Rekabet
Rekabet Etmeme Borcu
Rekabet Yasağı Sözleşmesi
Yasaklanabilecek Faaliyetler
Rekabet Yasağı Sözleşmesinin Geçerlilik Şartları
Hakimin Müdahalesi
Rekabet Yasağı Sözleşmesinin İhlali
Rekabet Yasağı Sözleşmesinin Sona Ermesi

Rekabet Yasağı Sözleşmeleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu