PDF

Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı PDF Oku indir

Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı kitabını araştırdık. Ayrıca Richard Dawkins tarafından kaleme alınan Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı kitap özetinin yanı sıra, Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı pdf oku, Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı yandex, Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı e-kitap pdf, Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı PDF Drive, Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı PDF indir Oku

‘Oh, bütün yaşamımız boyunca inancın erdemi, ruhlar ve batıl inançlarla doldurulduktan sonra, gerçekler için, çınlayan bir trompet gümlenıesi gibi olan bu kitabı okumak, çok tazeleyici. Sanki bize nefes veriyor’ ‘Tanrı Yanılgısı, usta DawkinYm bütün berraklığı ve zerafeti ile yazılmış. Çok iyi, aslında yetişkinler olduğu kadar çocuklar da bu kitabı okumayı hakediyor. Bütün okul kütüphanelerinde olmalı. Bilhassa de “inançlı’’ okullarda’ ‘İnanmayanlar olarak ortaya çıkmak isteyen, ama buna cesaret etmeye emin olamayanlar için bir savaş narası! Michacl Fravıı ‘Muhteşem bir kitap… keyifli, zarif, dürüst, tatlı ve çok fazla çok keyifli …kitap boyunca, neşelendirici bir genişlikte bulunan kaynaklar ve berrak düşünceler ile bilgilendiriyor’ ‘Richard Dawkins, hu ülkedeki, süregelen din takıntısından yoksun olan, inanmayan muazzam kitleye güç veriyor.’ Saderson. Milli Laiklik .Topluluğu ‘Bu kitaba yeni binyılın kitabı olarak bakıyorum, böylelikle doğaüstü gücün hakimiyetindeki hayatlarımızı serbest bırakabiliriz’ ‘ Tutkuyla savunulmuş bir kitap. Dawkins, din adamları tarafından ileri sürülen bütün aptalca tutarsızlıkları defediyor’ John Cornwell Sunday Timesi zamanımıza daha fazla uyamazdı. Dawkins bu tutkulu yeni kitabında, tezlerini sergilemek için tüm gücünü ortaya koyuyor… canlı ve bi hayli okunakh’ ‘Şu ana kadar okuduğum, dine yapılmış en mantıklı ve yıkıcı suçlama. Datvkins’in ortaya koyduğu durum daha açık olama/dı: Tanrı hir hayal, dinlerin hepsi bir yanılgı1 Harrv Ritchie. Mail on Sundav ‘Tanrı Yanılgısı önüne geçilemez hir hcstsellcr. Dımkins’in son kitahı hirçok kez okunmayı hukediyor, yalnızca Önemli bir bilimsel çalışma olarak değil, bunun yanı sıra büyük hir edehi çalışma olarak ta* ‘Dasvkins İngiltere’nin en ünlü ateistlerinden hiri ve Tanrı Yanılgısı*nda katı görüşlerini ustalıkla sergiliyor. Evrimi yahut ateizm savını anlamak istiyorsanız Richard l)awkins*inkinden daha iyi çok az kılavuz bulacaksınızdır* ‘Parıldıyor, etkili konuşuyor, coşkulu .

Tanrı Yanılgısı güzel ve mühim bir kitap… I)uvkins’in saygısız ve keskin çalışması taze bir nefes gibi gelecek* San Francisco Chronicle “Atei/m halikındaki bu tamamivle hoş tez ikna ediyor, senedirıyor, inandırıyor ve göz kamaştırıyor . Kir kışını ile aynı fikirde olmamak zor, bir kısmı ise sizi kızdıracak. Gerçekten müthiş’ Sunday Times, Perth Irish Times “İliç şüphesiz İngiliz dilinde eser veren yaşayan eıı m yazarlardan birisi” “Tanrı Yanılgısı akıllıca, sevecen ve gerçek . Eğer bu kitap işe yaramazsa işimiz çok zor” Penn & Teller değiştirecek bir yapıt* “Bıı kitap diğerleri içinde en favori kitabım. Umarım inançlarını sorgulayabilecek kadar güvenli ve akıllı bireyler bu kitabı okuyabilecek kadar büyük ve sağlam olurlar. Kahramanca ve yaşamı ‘Espritüel. balakalı ve çok anlaşılır bir polemik1 ‘Bu çok cesur ve mühim bir kitap. Dini bağnazlığı, ait olduğu, tarihin çöplüğüne göndereceğini ummak ise fazla olur’ ‘Richard Datvkins’in “Tanrı Yanılgısı’1 kitabında bir tanecik donuk sayfa yok. Berraklığına, zekasına ve doğru sözüne tezahürat yapmayı istememe neden oluyor’ C’Jaire Tornalın Sleven Pi.ııker ‘Yaşayan en iyi edebiyat dışı yazarlarından birisi olan Richard Dawkiııs, en sonunda dinle alakalı düşüncelerini tamamen zarif karakterli bir kitapta birleştirdi’ Karım çocukluğunda okulundan nefret eder ve ayrılmayı dilermiş. Yıllar sonra bir gün, yirmili yaşlarında, karım bu üzücü gerçeği ailesine açıklamış ve şaşkınlığını gizleyemeyen annesi şöyle bir tepki vermiş: “Ama yaşamım, bize gelip bunu neden söylemedin?” Lalla’nın o gün bu soruya verdiği yanıt, kitabımın hali hazırdaki konusudur: “Söyleyebileceğimi bilmiyordum.” Söyleyebileceğimi bilmiyordum. Etrafta şu veya bu dinin öğretileriyle yetiştirilmiş olan, içinde mutsuz olan, bunlara inanmayan yahut din adıyla yapılan birsürü kötülükten endişe eden, ailelerinin dinini bırakmak için belirsiz arzular duyan ve bunu yapabilmeyi dileyen ama terketmenin gerçek bir farklı olduğunu farkedemeyen bir çok kişi olduğundan şüpheleniyorum (aslında, olduğundan eminim). Eğer siz de onlardan birisiyseııiz, bu kitap sizin için. Bilinci arttırmayı amaçlar; bir ateist olmanın gerçekçi, cesur ve görkemli bir istek olduğu hususunda bilinci arttırmayı. Mutlu olan, dengeli, ahlaklı ve mantığa dayalı fikirlerle tatmin olmuş bir ateist olabilirsiniz.

Bu, bilinçlendirici mesajlarımın ilkidir. Ayrıca, bilinci arttırmayı, birazdan değineceğimiz üç farklı yolla da yapmak istiyorum. 2006 senesinin Ocak ayında, bir İngiliz televizyon kanalında (Kanal Dört) Bütün Kötülüklerin Kaynağı mı? isimli iki bölümlük bir belgesel sundum. Başlangıçta belgeselin adından pek hoşlanmamış tım. Hiçbir şey tek başına bütün herşeyin kaynağı olamayacağı için din tüm kötülüklerin kaynağı değildir. Lakin Kanal Dört’ün ulusal gazetelerin sayfalarına verdiği reklâmdan çok hoşlandım. Reklamda Manhattan’ın siluetinin üzerinde ‘Dinin olmadığı bir dünya hayal edin’ başlığı atılmıştı. Peki, bağlantı neydi? Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kuleleri çarpıcı bir biçimde yerli yerinde duruyordu. John I.ennon ile birlikte dinin olmadığı bir dünya hayal edin. İntihar bombacılarının, 9/11’in 1 2 , 7/7’nin 2 , Haçlı Seferleri’nin, cadı avlarının, Barut Komplosunun 3 , Hintliler ile PakistanlIların ayrılmalarının, İsrailFilistin savaşlarının, SırpHırvatMüslüman katliamlarının, ‘İsa katilleri’ yakıştırmasıyla Yahudilere yapılan eziyetin, Kuzey İrlanda ‘problemlerinin’, ‘namus cinayetlerinin’, saf bireylerin paralarını ellerinden alarak onları soyup soğana çeviren göz alıcı takım elbiseli, kabarık saçlı televaııjelistlerin’ olmadığını hayal edin. (‘Tanrı canınız yanana kadar vermenizi istiyor.’) Antik heykelleri yıkıp yok eden Taliban’ın olmadığı, kafirlerin halk içinde kafalarının kesilmediği, kadınların vücutlarının, birkaç santimetresini gösterdikleri için kırbaçlanmadığı bir dünya hayal edin. Meslektaşım Desmond Morris, John Lennon’m bu muhteşem şarkısındaki sansürlenen cümlenin (ve dinin de olmadığı) Amerika’daki konserlerde farklı zamanlarda kullanıldığını rastlantı sonucu anlattı. Hatta şarkının yorumlarından biri, bu cümleyi, ‘ve hiçbir dinin olmadığı’ şeklinde kullanacak kadar cür retkardır.

Belki de bilinemezciliğin 3 makul bir görüş olduğunu, fakat ateizmin en az dinsel inanç kadar inançsal 2 (dogmatik) olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer öyleyse, Bölüm 2’nin sizi “Tanrı Varsayımının” kâinatla alakalı bilimsel bir varsayım (hifjnte:) olduğuna ve bunun da tıpkı diğerleri gibi kuşkucu bir bakış açısıyla analiz edilmesinin gerektiğine ikna ederek düşüncesinizi değiştireceğini ümit ediyorum. Belki de size felsefecilerin ve ilahiyatçıların Tanrıya inanmak için sağlam gerekçeler öne sürdükleri öğretildi. Eğer düşünceleriniz bu yöndeyse, Bölüm 3 “Tanrı’mn Varlığı Yönünde Kanıtlar” (enteresan derecede zayıflamış ispatlar) dan hoşlanabilirsiniz. Belki de Tanrının var olması gerektiğinin çok açık olduğunu düşünüyorsunuz; aksi takdirde dünya nasıl varolabilirdi ki? Bütün zengin çeşitliliğiyle, bütün türleri acaip bir biçimde dizayn edilmiş gibi duran, yaşamın kendisi nasıl varolabilirdi? Eğer düşünceleriniz bu satırlar boyunca uzayıp gidiyorsa, Bölüm 4 “Tanrı Neredeyse Kesin Olarak Neden Yoktur?” ile aydınlanacağınızı bekliyorum. Yaşayan dünya çapındaki tasarım yanılsaması bir tasarımcıyı işaret etmekten ziyade, çok daha büyük bir sistem ve müthiş incelikte Darwinci doğal seçilim ile açıklanabilir. Doğal seçilim, yalnızca canlı dünyasını açıklamakla sınırlı kalsa da, benzer açıklayıcı ‘vinçler’ hususunda bilincimizi arttırarak kozmos’un kendisini anlamamıza yardımcı olmaktadır. “Vinçlerin” 3 gücü ve doğal seçilim, dört bilinçlendirme arttırıcımdan İkincisidir. Belki de bir yahut daha çok tanrı olması gerektiğini düşünüyorsunuz çünkü insan bilimciler (antroj oiogUır ve tarihçiler inançlıların bütün insan kültürüne hâkim olduğunu dile getirdiler. Eğer tarihçilerin bu iddiası size inandırıcı geliyorsa, lütfen inançların neden bu kadar yaygın olduğunu açıklayan Bölüm 5 “Dinin Kökeni” konusuna bakın. Veya dinsel inancın meşru ahlaki değerleri olan insanlar olabilmemiz için gerekli olduğunu mu düşünüyorsunuz? İyi birisi olmak için Tanrıya ihtiyacımız yok mu? Bunun neden böyle olmadığını görmek için lütfen Bölüm 6 ve 7’yi okuyun. İnancınızı çoktan yitirmiş olsanız da hâlâ dinin dünya için iyi bir şey olduğunu hissettiren hassas bir noktanız mı var? Bölüm 8, sizi dinin dünya için hiç iyi bir şey olmadığı durumlar ile ilgili düşünmeye davet edecektir. Eğer kendinizi yetiştirildiğiniz dinin içinde kapana kısılmış hissediyorsanız, bunun nasıl yaşandığini kendinize sormaya değerdir. Yanıt, genelde çocuklukta uğranılan bir çeşit beyin yıkanmasıdır. Eğer az da olsa dindarsanız, büyük bir ihtimalle dininiz ailenizin dinidir.

Eğer Arkansas’ta doğup, Hıristiyanlığın doğru, İslamiyet’in yanlış bir din olduğunu kafanızı yoruyorsanız, (Afganistan’da doğmuş olsaydınız tamamen tam tersini düşüneceğinizi bilerek) çocuklukta beyninizin yıkanmasının kurbanısınız. Afganistan’da doğsaydınız beyin yıkanması aynı biçimde olacak ve düşünceler de tam ters olacaktı. Din ve çocukluk sorununun tamamı, bunun yanı sıra üçüncü bilinç arttırıcımı da içeren Bölüm 9’un konusudur. ‘Erkek yahut kadın’ yerine yalnızca ‘erkek’, yahut ‘insan’ yerine ‘adam’ ifadesini duyunca irkilen feministlerde olduğu gibi, herkesin ‘Katolik çocuk’ veya ‘Müslüman çocuk’ gibi ifadeleri duyduğunda irkilmesini isterim. Eğer isteğe göre, ‘Katolik bir ailenin çocuğundan’ bahsedebilirsiniz; fakat eğer herhangi birisinin ‘Katolik bir çocuktan’ söz ettiğini duyarsanız, onu durdurun ve kibarca çocukların ekonomik veya siyasi meselelerde nerede duracaklarını bilmedikleri gibi bu gibi meselelerde de nerede durulacağını bilemeyecek kadar ufak olduklarını belirtin. Amacım açıkça bilinci arttırmak olduğu için, bu husustan hem burada, yani Önsöz’de, hem de Bölüm 9’da söz ettiğim için özür dilemeyeceğim. Bunu çok fazla söyleyemezsiniz. Ben tekrar söyleyeceğim. O, Müslüman bir çocuk değildir, ama Müslüman bir ailenin çocuğudur. Bu çocuk Müslüman olup olmadığını anlayamayacak kadar ufaktür. Ayrıca Hıristiyan çocuk diye bir şey de yoktur. Bölüm 1 ve 10, gerçek dünyanın muhteşemliğinin mantıklıca kavranmasını ve bunun bir din haline getirilmeden dinin tarih boyunca tekeline aldığı (ve yetersiz kaldığı) telkin edici rolü üstlenebilmesini kendi farklı metotlarıyle açıklayarak, kitabın başını ve sonunu oluşturmaktadır. Dördüncü bilinç arttırıcım ateist onurudur. Bir ateist olmak özür dilenecek bir şey değildir. Bunun tam aksine, gurur duyulacak, insanın kendi ayaklan üzerinde ufka karşı dik durması gibi ve her zaman sağlam bir fikir özgürlüğü ve sağlıklı işleyen bir zihni işaret eden birşeydir.

Kalplerinin derinliklerinde ateist olduklarını bilen fakat bunu ailelerine ve hatta bazı durumlarda kendilerine dahi itiraf edemeyen bir çok kişi mevcuttur. Bunun nedeni kısmen de olsa, ateist kelimesinin ısrarla çok kötü ve korkutucu bir etiket haline getirilmiş

Richard Dawkins – Tanrı Yanılgısı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu