Sağlık Kitapları

Romatoloji Atlası PDF indir

Romatoloji Atlası PDF indir, e-kitap sitemizde Romatoloji Atlası kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Umut Kalyoncu tarafından kaleme alınan Romatoloji Atlası kitabı 481 sayfadan oluşup, Ciltli kapak olarak yayınlanmıştır. Romatoloji Atlası kitabını 9786257849029 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Romatoloji Atlası kitap özeti, Romatoloji Atlası pdf oku, Romatoloji Atlası yandex, Umut Kalyoncu e-kitap pdf, Romatoloji Atlası PDF Drive, Romatoloji Atlası Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Romatoloji Atlası PDF Oku

Romatoloji Atlası Kısa Özet

İç hastalıkları yan dalları içinde fizik muayenenin ön plana çıktığı branşlardan birisi, belki birincisi Romatoloji’dir. Çoğunlukla elle muayeneyle artritin doğru ve geçerli bir biçimde saptanabilmesi Romatoloji’yi hem farklılaştırmakta hem de zorlaştırmaktadır. Romatoloji alanında deneyimi yeterli olmayan doktorlar biraz da bundan dolayı eklem hastalıklarından uzak durmaktadırlar. Romatoloji’de fizik muayenenin bunun yanında mühim sayılabilecek bir alan da görsel materyal fazlalığıdır. Gerçekten de gözle görülebilecek bulgular çok çeşitlidir. Eklem şişliği, eklem deformiteleri, eklem dışı cilt bulguları ilk başta hemen sayılabilecek değişikliklerden birkaçıdır. Gerçekten de Romatoloji eklem dışı tutulumlar yönünden da bi hayli değişken başvuru şekillerini barındırmaktadır. Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, bağırsaklar, sinir sistemi farklı hastalıklarda geniş bir yelpazede etkilenebilmektedir. Bu tutulum şekillerinin anlaşılabilmesi için konvansiyonel radyografiden, ileri görüntüleme tetkiklerine, patolojik incelemeye kadar farklı araçlar kullanılabilmektedir.

Tıp eğitiminde hemen her zaman “yapılan ve görülen* şeyler akılda kalır, diğerleri zaman içinde uçar ve gider. Bu nedenle özellikle Romatoloji Textbook’ları görselleri çok sık kullanırlar. Yine de bu kitaplar için bir çok bulguyu “yazarak* tanımlama yoluna gitmek zorunluluktur. Bunun yanı sıra son 15 senedir “sürekli olarak* ve “doğrudan* hasta yönetimi yapan bizlerin elinde gerçekten de devasa bir kaynak bulunmaktadır. Bu kaynak asıl olarak hastalarımızdır. Artık biliyorum dediğiniz hastalıklarda bile farklı başvuru şekilleriyle doktoru şaşırtabilmesi bir gerçektir. Yine de klasik bir romatoid artrit hastasının yaygın olan klinik bulguları, radyolojik değişiklikleri mevcuttur. Kas-iskelet hastalıklarının eğitimini alan doktorların bu “olağan* klinik/görüntüleme eldeki verilerin dan öğrenecekleri çok şey olduğu kanaatindeyiz. Nitekim son 10 yılda iki baskısı yapılan Romatoloji Atlası’nın bi hayli bi hayli beğeni alan bir eğitim materyali olduğunu sevinçle deneyimleme imkânımız olmuştur.

Romatoloji Atlası PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu