PDF İndir

Rus Edebiyatında İstanbul PDF indir

Rus Edebiyatında İstanbul PDF indir, e-kitap sitemizde Rus Edebiyatında İstanbul kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Hüseyin Kandemir tarafından kaleme alınan Rus Edebiyatında İstanbul kitabı 148 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Rus Edebiyatında İstanbul kitabını 9786055999452 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Rus Edebiyatında İstanbul kitap özeti, Rus Edebiyatında İstanbul pdf oku, Rus Edebiyatında İstanbul yandex, Hüseyin Kandemir e-kitap pdf, Rus Edebiyatında İstanbul PDF Drive, Rus Edebiyatında İstanbul Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Rus Edebiyatında İstanbul PDF Oku

Rus Edebiyatında İstanbul Kısa Özet

Bir kentin dış güzellikleri herkes tarafından basit bir şekilde görülebilir. Ama onun ruhunu anlayabilmek için orada yaşamak ve zaman içinde insanlara neler hissettirdiğine bakmak gerekir. Bu bakımdan bir kenti konu alan gezi yazıları, edebi yapıtlar, müzikler, fotoğraf veya resimler o kente tutulan bir ayna gibidir. Aynada görülenler, arada bir gerçekleri olduğu gibi, arada bir de aynayı elinde tutanın hayallerini yansıtırlar. Her iki bakımdan da bu yapıtlar oldukça önem taşırlar: gerçekte nasıl olduğumuzu ve dost yahut düşman ötekinin bizi hangi şekilde gördüğünü veya nasıl görmek istediğini anlamamıza yardımcı olmaktadırlar.

Eğer söz konusu kent İstanbul ise, kendimizi aynalarla donatılmış bir labirentin içinde buluruz. Çünkü İstanbul, yalnızca iki kıtayı birleştiren basit bir toprak parçası değil, binlerce senedir bağrında yaşattığı farklı kültürlerle gerçek bir dünya başkenti, şehirlerin anasıdır. Bundan dolayı fazla sayıda aydın ve sanatşının yolu bu kente düşmüş, izlenimlerini ve duygularını değişik şekillerde yapıtlarına aktarmışlardır.

Rus edebiyatı uzmanı Hüseyin Kandemir de, bu mühim çalışmasında, rusların “Çar Şehri” (Tsargrad) dedikleri İstanbul`a tuttukları aynaların çözümlemesine girişiyor. İvan Alekseyeviç Bunin, Nadejda Teffi, Arkayid Averçenko, İlya Zdaneviç, Radi Gennadiyeviç Fiş, İosif Brodski gibi tanınmış yazar ve aydınların yapıtlarından hareketle, 2010`da Avrupa Kültür Başkentliği yapacak olan İstanbul`un geçmişteki ve yakın zamanlardaki yansımalarını akıcı bir dille aktarıyor bizlere.

– Ahmet Gögercin

 

Rus Edebiyatında İstanbul PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu