PDF

Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin PDF Oku indir

Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin kitabını araştırdık. Ayrıca Sefer Turan tarafından kaleme alınan Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin kitap özetinin yanı sıra, Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin pdf oku, Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin yandex, Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin e-kitap pdf, Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin PDF Drive, Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin PDF indir Oku

“Ben herkesin kendi çalışmasında yapması gerekeni yaptım: Öncüllerinin başarılarını minnettarlıkla karşılamak, onların yanlışlarını ürkmeden doğrulatmak, kendisine gerçek olarak görüneni gelecek kuşağa ve sonrakilere emanet etmek”. (El-Bîrûnî Edebiyat Tarihi” kitabının üzerinde bir kitap olduğunu öğrendiğimde Hocayı daha bir heyecanla tanımak istedim. Öyle ya Brockelmann’ın mezkûr eseri, başvuru kitabı mahiyetindeydi. Kaynak eserdi. Hâlbuki Fuat Sezgin Hoca’nın eserini Arapçaya tercüme eden profesörler kitabın ön sözünde “Fuat Sezgin’in eseri Brockelmann’ın eserinden kat kat daha büyük” diyerek açıktan övgüler diziyorlardı. Fuat Sezgin 24 Ekim 1924 Bitlis doğumlu. 1943 senesinde İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsünde ünlü Alman Oryantalist Hellmut Ritter’den (1892-1971) dersler aldı. Onun yanında Mecâz al-Qur’ân adlı doktora tezini yaptı. O zamanda hazırladığı Buhârî’nin Kaynakları başlıklı doçentlik tezi çalışması alanında bir ilk olma özelliği taşıyordu. Çünkü Fuat Sezgin bu çalışmasında bilinen yaygın kanaatin tersine, İslam’ın ilk dönemlerindeki hadis nakillerinin sözlü değil yazılı kaynaklara dayandığını savunuyordu. Bu hâlâ alanında çok mühim bir kitap olarak kabul edilir. Aynı senelerda kısaltılmış adı ile “GAS” olarak anılan Geschichte des Ambischen Schrifitums, yani “İslam Bilim Tarihi ” adlı eşsiz eseri üzerine çalışmaya ve incelemelerina başlar. Bu arada da Türkiye’de mühim bir gelişme olur ve 27 Mayıs’ta askerler darbe ile yönetime el koyar. Askeri cunta 147 üniversite hocasını üniversitelerden uzaklaştırır. Bunlardan bir diğeride Fuat Sezgin’dir.

Fuat Hoca üniversiteden uzaklaştırılınca Almanya’ya gider ve oraya yerleşir. Bilim yaşamına orada devam eder. İstanbul’da başladığı “İslam Bilim Tarihi ”nin ilk cildini 1967 senesinde yayınlar. Kitap bilim çevrelerinde büyük yankı uyandırır. Fuat Sezgin’in hemen hemen 60 senedir üzerinde çalıştığı bu kitabın bugün 14. ve 15. ciltleri matbaadadır. Kitap farklı bilim dallarında kaleme alman biyografiler ve eserleri içerir. Yani adı üzerinde bilimler tarihidir. Bir başka ifadeyle İslam tarihinde İbnü’n-Nedîm’in ünlü eseri el Fihrist’i ile başlayan geleneği bugün sürdürir. Bundan dolayı da çok kıymetli bir kaynak eser olarak kabul edilir. Ne yazık ki bir çok dile çevrilen eser hâlâ Türkçeye çevrilmemiştir! “İslam Bilim Tarihi ”ni yazması hiç de kolay olmamıştır. Bir ömür adamıştır bu eser için. 60 kadar ülkeyi gezmiş yüzlerce kütüphanede yüz binlerce cilt dolusu kitap ve yazma eser incelemiştir. Sonunda Kur’an, Hadis, Fıkıh, Tarih, Edebiyat, Tıp, Farmakoloji, Kimya, Matematik, Astronomi, Astroloji, Meteoroloji, Coğrafya gibi değişik bilim dallarının tarihsel sürecini anlatan dünya çapında bu eseri ortaya koymuştur.

Ve hâlâ da heyecanından hiçbir şey kaybetmeden çalışmasına sürdürmektedir. (Allah bereketli ömürler versin) Hoca bugün 84 yaşında. Kitapları kadar yaşamının da çok öğretici yönleri var. Onu tanımak balakayla buluşmanın ne kadar mühim ve kıymetli olduğunu anlatıyor insana. Zamanın kıymetini bilmenin, zamanı doğru kullanmanın yaşamın bir kuralı olması gerektiğini öğreniyorsunuz ondan, ilerleyen yaşından dolayı “Hocam lütfen siz yorulmayın” dediğimizde “yorulmak” kelimesine gösterdiği tepkiyi hiç unutamam. Zamana hassasiyeti bir başka takdir konusu; “Hayatımda üç randevuma yetişemediğimin sıkıntısını hâlâ çekerim” diyebilen kaç kişi var aramızda! Dil öğrenmeye verdiği öneme ne dersiniz! Bir gün “Hocam kaç dil biliyorsunuz? Kayıtlarda 27 dil bildiğiniz yazılı?” diye sorduğumda “Mübalağa etmişler” demekle yetinmişti. Lakin Katar Kraliçesi Şeyha Mouza’ya “Hocam Hellmut Ritter bana her sene bir dil öğreneceksiniz demişti” dediğinde kraliçenin yüzündeki şaşkınlık ifadesini hiç unutamam. Ama Hoca’nın gerçekten de bilime adadığı yaşamında çalışmalarını, araştırdığı konulara ilişkin dilleri öğrenmesi her türlü takdirin ötesinde bir durum olsa gerek. Bütün bunlardan dolayı Fuat Sezgin, yaşayan en büyük bilim tarihçisi unvanını bi hayli fazla hak etmiştir. Biz bugün onun benzerlerini tarihin tozlu sayfalarında arar olmadık mı? İslam Medeniyetinin bir zamanlar ulaştığı düzeyyi göstermek için gece gündüz çalışan Fuat Sezgin Hocanın en büyük özelliklerinden bir diğeride bu topraklara olan bağlılığı. Her ne kadar askeri cunta onu okulundan atmış ve ülkesini terk etmek durumunda bırakmışsa da o ülkesine gönül vermiş biri. Nitekim konuşmalarında sürekli olarak olarak “milletime borcum” demesi bundandır. Bundan dolayı da 24 Mayıs 2008 tarihinde açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Gülhane’deki Hasahırlar binasında kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni kurması bu duyguların bir eseridir. 1961 senesinden bu tarafa Almanya’da yaşayan hoca, hem bilim çevrelerinden hem de Alman devletinden en üst düzeyde itibar görmesine rağmen Alman vatandaşı olmayıp Türk vatandaşı olarak kalmayı tercih etmiştir.

Sefer Turan – Bilimler Tarihcisi Fuat Sezgin PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu