PDF İndir

Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin PDF indir

Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin PDF indir, e-kitap sitemizde Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Metin Önal Mengüşoğlu tarafından kaleme alınan Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin kitabı 272 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin kitabını 9786052900628 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin kitap özeti, Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin pdf oku, Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin yandex, Metin Önal Mengüşoğlu e-kitap pdf, Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin PDF Drive, Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin PDF Oku

Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin Kısa Özet

Şehir sokakları ve hatta mahalleleri ötekilerle rekabet edecek boyutta ve hacimdedirler. Başka sokaklar, başka mahalleler ile yarış halindedirler. *Bizim mahallenin kızları* mevcuttur ve öteki mahalle delikanlıları onlara bakamaz, onları rahatsız edemezler. Şehir buradan, sokak ve mahalleden bu yana büyür, dağılır ve sizi cazibesine davet eder. Şehir Kitabı adlı büyük şiir metninde sevgili dostum Cahit Koytak şöyle yazmıştı: şehir, kalabalıkların değil/ komşuların yaşadığı yerdir.

Şehrin türküsü, lehçesi, özel bir dili mevcuttur. Köy ve kasabalarda da dil varmış gibi görünür lakin bu dilin lügati öylesine kısırdır ki, karakter sahibi olmaya kâfi gelmez. Oysa şehrin dili kelime hazinesi yönünden çok daha gelişkindir; bundan dolayı kendisine bir karakter vadisi edinmektedir.

Bu kitapta işte böyle bir sevdanın ardına düşen yazılar mevcuttur. Memleketimin topraklarında, yedi sekiz adedinin her birisinde, birkaç yıl ikamet eylediğim şehirler mevcuttur. Kimisinde bu seneler uzun, kimisinde kısa idi ama bulunuşlarım teşehhüt miktarlarını hayli aşmıştır. Meskenimin olduğu şehirleriçinde Harput (Elaziz), Diyarbekir, Malatya ve Bursa özel bir mevkie sahiptir. İstanbul’u saymayışımın sebebi onun sahibinin fazla olmasındandır. Yoksa Bursa’dan sonra en ziyade mesken tuttuğum ve en az yedi sekiz mahallesinde olduğum bir şehirdir İstanbul. Ve tabi ki göz ağrılarım içindedır.

Şehir Yollarında Bir Şair Gezgin PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu