Müzik Kitapları

Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları PDF indir

Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları PDF indir, e-kitap sitemizde Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Gökçe Güneygül tarafından kaleme alınan Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları kitabı 248 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları kitabını 9786057112729 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları kitap özeti, Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları pdf oku, Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları yandex, Gökçe Güneygül e-kitap pdf, Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları PDF Drive, Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları PDF Oku

Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları Kısa Özet

Dünyada kendi adıyla anılan ve  bir eşi daha bulunmayan *Evliya Çelebi Seyahatname*si, ünlü seyyahımızın gezdiği yerlerle, hemen hemen akla gelmeyecek bilgilerle yazıya döküldüğı dönem ve dünyası, bunun yanı sıra bir halk ansiklopedisi niteliğindedir.Bu ansiklopedi içinde envayi çeşit bilgilerle, müthiş zenginliğe sahip Türk mûsîkisi ve mûsîki ile alakalı eserler, bestekârlar, sazlar, sazendeler, saz yapım ustaları külliyetli bir yer tutar. Ne var ki, bu denli zengin *Seyahâtnâme*nin içinde, bu sazların envanteri ve muhtevaları ile ilgili oldukça önemli çalışmanın olmayışı kültür ve sanat yaşamımızda açık bir noksanlık taşımaktadır. Zira, bu eksikliğin bir yanı da Çelebi’nin yaşadığı 17.yy’da adından söz ettiği, fakat günümüze ulaşmayan hemen hemen yarısından fazlası *kayıp sazlar* oluşturmaktadır.

Uzun soluklu literatür taramaları ve araştırmalar sonucu hazırlanan bu çalışmada *Seyahatnâme*nin birinci cildinde bulunan 1638 senesinde Bağdat Seferi öncesinde tertip edilen geçit alayında  üstad ve esnaf sazendelerin ellerinde çaldıkları sazların özelliklerinden başlamak üzere; Türk mûsikî tarihi içinde Âşık meclislerinde çalınan Dedem Korkut mirası kopuzdan, Şemsi Çelebi’nin icadı yonkar’a, Taptuk Emre ve Yunus Emre’nin meşk ettikleri çeşde’den, Pargalı İbrahim Paşa’nın sazende alayındaki şeştar’a, derviş meclislerinde zikir esnasında kayışla çalınan ve Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosundaki nevbe’den elindeki neye, yiğitlerin ve cariyelerin gözde sazı çöğür’e, Saray meclislerinde çeng çalıp rakseden çengilerin çalparelerinden, dönemin sazendebaşı Ali Ufkî Bey’in yetmiş iki telli santurun’a, yüzyılın bestekârı Hafız Post’un tanbûrundan, Mevlevilerin  rebabıyla, ney’ine kadar onlarca sazın teknik bilgileri yanında, tarihi gerçekler ve gizemli rivayetlerle dolu zengin ama yitik bir kültür hazinesinin hikayesi yeralmaktadır.

Evliya Çelebi’nin doğumunun 410. yılına ithaf edilen bu çalışma, bunun yanı sıra *Seslerin de seyyâhı* olan Evliyâ Çelebi’nin dilinden sizleri Türk mûsîki tarihinde zaman yolculuğuna çıkmaveyavet ediyor.

 

Seslerin Seyyahı Evliya Çelebi’nin Kayıp Sazları PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu