Psikoloji Kitapları

Şeytan Etkisi PDF indir

Şeytan Etkisi PDF indir, e-kitap sitemizde Şeytan Etkisi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Philip George Zimbardo tarafından kaleme alınan Şeytan Etkisi kitabı 816 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Şeytan Etkisi kitabını 9786050204247 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Şeytan Etkisi kitap özeti, Şeytan Etkisi pdf oku, Şeytan Etkisi yandex, Philip George Zimbardo e-kitap pdf, Şeytan Etkisi PDF Drive, Şeytan Etkisi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Şeytan Etkisi PDF Oku

Şeytan Etkisi Kısa Özet

1971`de bir grup üniversite öğrencisi görünürde mahkumiyet psikolojisinin araştırıldığı bir deneye gönüllü olarak katıldı. Rasgele seçilmiş öğrencilerden bir kısmına gardiyan, bir kısmına da tutuklu rolü verildi. Stanford Üniversitesi Psikoloji Bölümü`nün bodrum katında oluşturulan yapay bir hapishanede rollerini oynamak üzere deneye müdahil olan öğrenciler, deney başladıktan kısa süre sonra bambaşka bir gerçeklik algısıyla rollerini içselleştirdiler. Bundan sonra yaşananlar ise psikoloji tarihinde bir mihenk taşına dönüştü. Stanford Hapishane Deneyi olarak anılan bu çalışmanın mimarı Prof. Philip Zimbardo, durumsal güçlere ve sosyal enerjiklere bağlı olarak bireylerin ansızın nasıl canavarlara dönüşebildiğini ispatlamıştı.

Daha da mühimsi, Stanford Hapishane Deneyi`nin ortaya koyduğu bulgular insanlık suçlarının bazı enerjiklerini açıklamaya yardımcı oldu. Aynı biçimde bu deney, Ruanda`daki katliamlardan Irak savaşında ABD askerlerinin özellikle Ebu Gureyb Hapishanesi`ndeki insanlık dışı eziyetlerine kadar tarihimizde kayıtlı ve ne yazık ki önlenemez bir biçimde devamı gelen insanlık suçlarını sosyal psikolojik yönden, yetkenin ve güç algısının insan tutum ve davranışlarına zararları yönünden ele alınabilir bir analiz düzeysine taşıdı.
“İyi” insanlara kötülük yaptıran şey nedir? Philip Zimbardo Şeytan Etkisi ile okuru bir yolculuğa çıkartıyor ve bu sorunun cevabını okurla birlikte bulmaya çalışıyor.

Filmleri çekilen, belgesellere konu olan, esinlenilerek romanlar yazılan Stanford Hapishane Deneyi`ni ve genel anlamda “kötülüğün psikolojisini” ele alan Şeytan Etkisi`ni okurken bireylerin nasıl başkalaşım geçirdiklerine tanıklık edecek, sizin de aslında o insanlardan farklı olmadığınızı düşündükçe tedirgin olacaksınız.

Şeytan Etkisi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu