Edebiyat Kitapları

Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle PDF indir

Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle PDF indir, e-kitap sitemizde Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından kaleme alınan Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle kitabı 464 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle kitabını 9786254052682 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle kitap özeti, Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle pdf oku, Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle yandex, Hüseyin Rahmi Gürpınar e-kitap pdf, Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle PDF Drive, Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle PDF Oku

Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle Kısa Özet

*Bu eser alafrangayı aşağılamaya değil aksine onu yanlış anlaşılmaktan kurtarmaya hizmet edecektir. Daha doğrusu bu roman herhangi bir amaca hizmetten fazla halkı güldürmek için yazılmıştır. (…) Meftun, Frenk hayranlığı hastalığına tutulmuş bir deli midir? Hayır. Göreceğiz ki o da değil. Bazı sınırlı zamanlarda akıllılık anları görülmesine bakılırsa seyrek nöbetli sıtma gibi aklı gelir gider takımdan olması pek olabilecekdür.*

1901’de *Alafranga* adıyla tefrika edilirken sansürün hışmına uğrayarak yarım kalan roman, 1909’da Şıpsevdi adıyla yeniden doğar. Hüseyin Rahmi Batı özentisi tiplerin en ünlülarından birini, Meftun’u yaratmış, üslubundaki yüksek mizahı ve felsefeyi bugünün okuruna tattırmayı bilmiştir. Şıpsevdi zamansız bir eserdir.

Hüseyin Rahmi Gürpınar (1864-1944) Dönemini ve çevresini romanlarında yaşatıp, genç yaşlarından bu yana geniş halk kitlelerince sevilerek okunmuş Hüseyin Rahmi, edebiyatımızın benzeri az bulunur şahsiyetlerindendir. Kitaplarında İstanbul yaşamının özel inanışları, toplumsal ve ekonomik eşitsizlikler, kadın erkek ilişkileri gibi konular halkın özgün konuşma şekilleri korunarak, çok defa gülünç, arada bir hüzünlü olarak işlenir. Romanımıza *mahalli renk* ilk kez onunla girer. Yazarlık yaşamına 1883’te Tercüman-ı Hakikat gazetesinde başlar. 1896’da İkdam gazetesinde roman ve öyküleri tefrika edilirken üne kavuşur. Döneminin en fazla okunan yazarı olur.

Tüm kazancı yazarlıktan gelir. Bunun yanında Heybeliada’da şimdi müze olan köşkünü alır. 1908 Meşrutiyet’inden sonra Ahmet Rasim’le Boşboğaz adında bir mizah gazetesi çıkarır. İlk soruşturmaya böylelikle uğrar. Gazetesi kapanır. İkinci kez Ben Deli miyim? romanıyla mahkemelik olacak ve yine beraat edecektir. Çoğu roman olmak üzere öykü, tiyatro, makale ve eleştiri türünde altmışın üzerinde kitabı bulunmaktadır. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikleri Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

Şıpsevdi Günümüz Türkçesiyle PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu