Felsefe Kitapları

Siyaset Felsefesi Tarihi PDF indir

Siyaset Felsefesi Tarihi PDF indir, e-kitap sitemizde Siyaset Felsefesi Tarihi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Siyaset Felsefesi Tarihi kitabı 861 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Siyaset Felsefesi Tarihi kitabını 9786055063030 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Siyaset Felsefesi Tarihi kitap özeti, Siyaset Felsefesi Tarihi pdf oku, Siyaset Felsefesi Tarihi yandex, Kolektif e-kitap pdf, Siyaset Felsefesi Tarihi PDF Drive, Siyaset Felsefesi Tarihi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Siyaset Felsefesi Tarihi PDF Oku

Siyaset Felsefesi Tarihi Kısa Özet

Zihinlerimizi, çağımızın hemen hemen ortak hissiyatı olarak nitelenebilecek çözümsüzlük hissinin yarattığı umutsuzluktan kurtaracak tek şey, şüphesiz ki siyaset felsefesinin, siyasetin netliğine ilişkin tanımlamalarına dönüp bir kez daha bakmak, siyasal eylemlerimiz ve eylemlerimizin ilkeleri üzerine bir kez daha düşünmek olacaktır. Siyaset felsefesi tarihine ilişkin elinizdeki kitapta ortaya konulmaya çalışılan bu türden bir düşünme, iki temel faydayı bununla birlikte getiriyor: Güncel siyasetin değişim rüzgarının yönünü tespit etmek için güne damgasını vuran siyaset anlayışlarının poblemlerinı tarihsel kaynaklarından takip ederek keşfetmek; bugün unutulan *iyi yaşam*-siyaset ilişkisini yeniden hatırlatarak, siyasal varoluşun anlam ve değerine ilişkin özsel bir sorgulamayı gerçekleştirmek.

Tarihsel ve siyasal analizi ortak bir potada eritmeyi amacında olan bu türden bir düşünmenin ayırt edici özelliği, geleceğe ilişkin içkin ütopik bir bakışı içinde barındırmasıdır. İçkindir çünkü gelecekle kurulmaya çalışılan ilişki geçmişe perde çekilerek gerçekleştirilen geleceğe saf bir yönelme değildir; aksine geçmişten dolanan bir tarih bilinciyle yapılan –yani bir anlamda gelenekleri bütünüyle atlamayan  ama geçmişin tozlu raflarına da saplanıp kalmayan – bundan dolayı nostaljik yönelimlere başvurmayan– bir yolculuğu andırır. Yolculuğun temel amacı son`lu bir tarih algısını sorgulayarak geçmişi ve geleceği şimdi`de birleştirebilmek, bu yolla şimdi`de farklı olanı açığa çıkarabilmektir.

Walter Benjamin`in konuya ilişkin vurgusu bu etapta hatırlanabilir: *hiçbir olgu, bir yol açtığu için zorunlu olarak tarihsel olgu niteliğini kazanmaz. Bu niteliği olup bitişinin ardından, belki binlerce yıl sonra yaşanan koşullar aracılığıyla kazanır. Bunu çıkış noktası yapan her tarihçi, olaylar dizisini bir tespih gibi parmaklarının içinden kaydırmaktan vazgeçer. Kendi çağının geçmişteki son derece belirli bir çağla paylaştığı konumu kavrar.* Siyaset Felsefesi Tarihi (Platon`dan Zizek`e), tıpkı Janus gibi hem geçmişe hem de geleceğe bakarak çağımızın konumunu daha iyi anlamamızı olanaklı kılmakla kalmıyor, bunun yanı sıra siyasete dair umut duyabilmemiz için tarihte varolan olanakları da gözler önüne çıkarıyor.

Siyaset Felsefesi Tarihi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu