PDF

Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 PDF Oku indir

Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 kitabını araştırdık. Ayrıca Stephen W. Hawking tarafından kaleme alınan Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 kitap özetinin yanı sıra, Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 pdf oku, Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 yandex, Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 e-kitap pdf, Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 PDF Drive, Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 PDF indir Oku

Yazarın notu; UZAY zaman hususunda herkesin anlayabileceği bir kitap yazmaya 1982’de Harvard’da verdiğim dersler sonunda karar verdim. Daha o zaman bile evrenin ilk zamanları ve kara delikleri üzerine, örneğin Steven Weinberg’ün “The First Three Minutes” (İlk Üç Dakika) kitabı gibi çok iyisinden, adını anmayacağım çok kötüsüne, birden fazla kitap vardı. Ama hiçbirinin, beni evrenbilimi ve tanecik kuramı üzerinde araştırmaya yönelten soruları hakkıyla ele almadığını hissettim. Evren nereden çıktı? Nasıl ve niçin başladı? Sonu gelecek mi, gelecekse nasıl? Bunlar hepimizi ilgilendiren sorular. Ama çağdaş bilim öylesine tekniğe dayalı bir duruma geldi ki, fakat çok az sayıda uzman, gereken matematik araçları uygulayabilecek kadar ustalaşabiliyor. Yine de, evrenin doğuşu ve yazgısına ilişkin temel kavramlar, matematik kullanılmadan, bilimsel eğitimi olmayanların da anlayabileceği bir biçimde açıklanabilir. Biri bana, kitaba koyduğun her denklemin satışı yarıya indireceğini dile getirdi. Ben de önce tek bir denklem bile koymamayı kararlaştırmışken, sonunda yine de bir denklem, Einstein’ın ünlü E=mc2 denklemini koydum. Umarım okuyucuların yarısını korkutup elimden kaçırmam. ALS* veya motor nöron hastalığına yakalanmak şanssızlığı dışında başka her şeyde çok talihliyim. Karım Jane’den, çocuklarım Robert, Lucy ve Timmy’den gördüğüm yardım ve destek bi hayli normal bir yaşam sürdürebilmemi ve işimde başarılı olabilmemi sağladı. * ALS: Amyotrophic Lateral Scierosis Kuramsal fiziği seçmiş olduğum için de yine şanslı sayılırım, çünkü yalnızca sağlam kafa istiyor. Böylelikle sakatlığım mühim bir köstek olmadı. Meslektaşım bilimciler de hepsi çok yardımcı oldular. Meslek yaşamının ilk “klasik” aşamasında başlıca çalışma dostlarım Roger Penrose, Robert Geroch, Brandon Carter ve George Ellis idi.

Bana ettikleri yardım ve birlikte yaptığımız çalışmalar için teşekkür borçluyum. Bu etaptaki çalışmalar Ellis ile 1973’te birlikte yazdığımız “The Large Scale Structure of the Spacetime” (Uzay Zamanın Büyük Ölçekteki Yapısı) adlı kitapta toplandı. Bu kitabın okuyucularına, daha fazla bilgi için o çalışmaya başvurmalarını öğütleyemeyeceğim, hem o çok teknik hem de okunması bi hayli zor. Umarım o zamandan bu yana bilinmesi kolay biçimde nasıl yazılacağını öğrenmişimdir. Çalışmalarımın 1974’te başlayan ikinci “tanecik” aşamasında, başlıca iş dostlarım Gary Gibbons, Don Page ve Jim Hartle idi. Onlara ve bana, sözcüğün hem fiziksel hem de kuramsal anlamıyla, çok büyük yardımda bulunan araştırma öğrencilerime çok şey borçluyum. Öğrencilerime ayak uydurmak gereği beni her zaman dürtüklemiş ve umarım, bir dönme dolaba bağlı kalmamı önlemiştir. Bu kitabı yazarken öğrencim Brian Whitt’den fazla yardım gördüm. İlk müsveddeyi yazdığım 1985 senesinde zatürnefe borusu cerrahi operasyonu olmak zorunda kaldım ve bu, iletişimde bulunmamı hemen hemen olanaksız hale getirdi. Kitabı bitiremeyeceğimi sanıyordum. Ama Brian, düzeltmede bana yardım etmekle yetinmeyip, Sunnyvale, California’da Words Plus şirketinden Walt Woltosz tarafından bağışlanan Living Center (Yaşayan Özek) adlı bilgisayarlı iletişim programını kullanmarnı sağladı. Bununla kitaplar, makaleler yazabiliyor ve yine Sunnyvale, California’ da Speech Plus şirketince bağışlanan bir yapay konuşma aygıtıyla da başkalarıyla konuşabiliyorum. Konuşma aygıtı ve ufak bilgisayarı tekerlekli iskemleme David Mason taktı. Bu sistem her şeyi değiştirdi. Aslını söylemek gerekirse şimdi, sesimi yitirmeden öncekinden daha iyi iletişim kurabiliyorum.

Kitabın baskıdan önceki halini gören birden fazla kişiden düzeltme önerileri geldi. Bilhassa Bantam Books’ta kitabı basıma hazırlayan Pteer Fuzzardi, iyi açıklayamadığımı hissettiği noktalara ilişkin sayfalar dolusu sorular ve eleştiriler yolladı. Değiştirilecek bölümlerin listesini aldığımda ne yalan söyleyeyim bi hayli sinirlendim ama adam çok haklıydı. Kitabın daha iyi oluşu, eminim ki burnumu taşa sürttüğü içindir. Günlük yaşantımızı, dünyaya ilişkin hemen hiçbir şey anlamadan sürdürüp gidiyoruz. Yaşamı olanaklı kılan güneş ışığını üreten düzeni, yere yapıştırarak bizi Dünya’nın uzaya fırlatıp atmasını önleyen yerçekimini veya kararlı dengesine temelden bağlı olduğumuz yapıtaşları atomları, aklımıza bile getirmeyiz. Çocuklar dışında (ki onlar mühim soruları soracak kadar çok şey bilmezler) çok azımız, acaba doğa neden böyle; evren nereden çıktı veya her zaman var mıydı; zaman bir gün gelip geri akacak, nedenler sonuçları izleyecek mi; veya insanoğlunun bilebileceği şeylerin bir sonu var mı diye meraklanarak zamanımızı harcarız. Öyle çocuklar var ki, kendi tanıdıklarımdan biliyorum, kara deliğin neye benzediğini, maddenin en ufak parçacığının ne olduğunu, neden geleceği değil de geçmişi anımsadığımıza, ilk zamanlarda karmakarışıklık varken nasıl olup da şimdi göründüğü kadarıyla bir düzen olduğunu ve niçin bir evren olduğunu bilmek istiyorlar. Toplumumuzda ana babalar ve öğretmenler, bu soruların çoğunu omuz silkerek veya belli belirsiz dinsel deyişlerle geçiştirme geleneğini hala sürdürüyorlar. Bazıları böyle konulardan, insan kavrayışının sınırlarını canlı bir biçimde açığa çıkardığı için çok hastalık duyuyor. Bunun yanında bilim ve felsefeyi çoğunlukla bu tür sorgulamalar ilerletmekte. Gittikçe git gide artan sayıda yetişkin bu tür soruları sormak isteğinde, arada birenteresan yanıtlarla karşılaşmakta. Atomlardan ve yıldızlardan eşit uzaklıkta olan bizler, araştırma ufuklarımızı, hem en ufak hem de en büyük nesneleri kapsamına alarak genişletiyoruz. 1974 baharında, Viking uzay aracının Mars’a inmesinden iki yıl önce, ben İngiltere’de Royal Society of London’ın (Londra Kraliyet Derneği) desteğinde yapılan, dünyadışı yaşamın nasıl aranacağı sorusunu araştırma hususundaki bir toplantıdaydım. Kahve molası sırasında, çok daha büyük bir toplantının bitişik salonda yapılmakta olduğunu fark ettim ve merakımdan içeri girdim.

Bir süre sonra, geleneksel bir merasime tanık olduğumu anladım. Gezegenimizdeki en eski bilim kurumlarından birisi olan Royal Society’ye yeni üyelerin kabul merasimiydi bu. En ön sırada tekerlekli iskemlede bir genç adam, ilk sayfalarında Isaac Newton’ın imzasını taşıyan bir defteri yavaşça imzalıyordu. Nihayet bitirdiğinde bir alkış koptu: Stephen Hawking (Hokin)* o zaman bile bir efsane idi. Hawking şimdi Cambridge Üniversitesi’nde, çok büyük ve çok küçüğün iki şöhretli araştırıcısı Newton ve ardından PAM. Dirac tarafından işgal edilen Lucasian Professor of Mathematics (Lukasgil Matematik Profesörü) makam koltuğunda oturmaktadır. Onların ardılı olarak bu makamı hak etmektedir. Elinizde tuttuğunuz, Hawking’in uzman olmayanlar için yazmış olduğu bu ilk kitabı, okuyucularını çeşitli şekillerde ödüllendirecektir: Yazarının kafa işleyişini farklı zamanlarda yansıtışı, kitabın geniş kapsamlı içeriği kadar enteresantir. Bu kitap, gökbilimin, evrenbilimin ve de cesaretin ön saflarını, kolay anlaşılır bir biçimde göstermektedir. Aynı zamanda bu, Tanrı… veya belki de Tanrı’nın yokluğu üzerine bir kitaptır. Tanrı sözcüğü geçmektedir bir çok yerinde. Hawking, Einstein’ın “Tanrı’nın evreni yaratmada bir seçeneği var mıydı?” yolundaki ünlü sorusunu cevaplamak için araştırmaya girmiştir. Kendisinin de açıkça dile getirdiği gibi, Hawking, Tanrı’nın düşüncesini anlamaya çalışmaktadır. Bu da uğraşın sonucunu, en azından gelindiği kadarıyla, daha bir beklenilmedik yapmaktadır: uzayda kenarı, zamanda başlangıcı veya sonu ve Tanrı’nın yapacak hiçbir şeyi olmayan bir evren

Stephen W. Hawking -Zamanın Kısa Tarihi 1988 PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu