Tarih Kitapları

Suriye PDF indir

Suriye PDF indir, e-kitap sitemizde Suriye kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Gilles Dorronsoro tarafından kaleme alınan Suriye kitabı 367 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Suriye kitabını 9789750524318 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Suriye kitap özeti, Suriye pdf oku, Suriye yandex, Gilles Dorronsoro e-kitap pdf, Suriye PDF Drive, Suriye Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Suriye PDF Oku

Suriye Kısa Özet

Farklı etnik ve dinî kimliklere sahip yüz binlerce Suriyeli 2011’de, rejimin demokratikleşmesi için barışçıl gösterilere katılmaya başladı. Rejimin uyguladığı şiddet, birkaç ay içinde, demokratikleşme talebinde ısrar edenleri de silahlanmaya, Özgür Suriye Ordusu içinde el yordamıyla kurulan birliklerde yer almaya ve kendi kurumları olan bir karşı-toplum oluşturmaya sevk etti.

2013’ten sonra PKK ve İslâm Devleti gibi ulusaşırı grupların varlığı arttıkça, hareketin ilk zamanında var olan, herkesi içermeye yönelik oybirlikçi mantık giderek kayboldu. Ayaklanma, ülke dışından beslenen ve derinleşen bir kutuplaşma içinde parçalara ayrıldı. Hızla radikalleşen siyasal İslâmcı hareketlerin yükselişi ve Kürt etnik-ulusalcı istekleri karşısında, daha ılımlı gruplar marjinalleşti. Baczko, Dorronsoro ve Quesnay’in ortak çalışması, iç savaşın ilk evresinde Suriye içinde ve komşu ülkelerde yapılmış görüşmeleri siyaset sosyolojisinin süzgecinden geçirerek değerlendirirken, savaşın Suriye toplumu üzerindeki etkilerine ışık tutuyor. Genelleşmiş şiddet toplumda ve cemaat yapıları içinde hangi yeni hiyerarşiler üretiyor?

Savaş döngüsü içine hapsolmuş Suriyelilerin tutunma stratejileri nelerdir? Farklı güç ve örgütlerin hâkimiyeti altında ülke bölünürken, savaş ekonomisi nasıl var oluyor? Aşırı şiddet etnik-dinî cemaatleşmeyi nasıl hızlandırıyor?

Elinizdeki kitap, bunları ve benzeri başka soruları yanıtlamaya çalışırken, Suriye’de iç savaşın anatomisini çıkarıyor ve bunun yanı sıra dünya çapında iç savaş durumlarını anlamaya yönelik yeni bir karşı karşıya geldirmalı kuramsal çerçeve sunuyor.

Suriye PdF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu