Tarih Kitapları

Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi PDF indir

Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi PDF indir, e-kitap sitemizde Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Alan Mikhail tarafından kaleme alınan Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi kitabı 584 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi kitabını 9786254141287 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi kitap özeti, Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi pdf oku, Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi yandex, Alan Mikhail e-kitap pdf, Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi PDF Drive, Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi PDF Oku

Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi Kısa Özet

“Yılın En İyi Kitabı.” -Times Literary Supplement, Publishers Weekly, History Today. New York Times Book Review En İyi Kurgu Dışı Kitap Ödülü.

Dünya tarihi bölgesindeki çalışmalarda uzun süredir ihmal edilmiş olan Osmanlı İmparatorluğu, 16. yüzyılda gücünün zirvesinde bir jeopolitik güç ve çoğulcu yönetimin merkeziydi. Osmanlılar, askeri hâkimiyetleri ve ticaret yolları üzerindeki tekelleri ile Avrupalıları Akdeniz’den uzaklaştırıp yeni dünyaya gitmeye zorlayarak daha fazla toprağa ve tüm dünya güçlerinden daha fazla nüfusa sahip oldular. Modern dünyanın yükselişindeki etkisine ve merkeziliğine rağmen, Osmanlı İmparatorluğu’nun görkemli tarihi yüzseneler içinde çarpıtıldı, yanlış yansıtıldı ve özellikle Batı’da görmezden gelinip bastırıldı. Tanrı’nın Gölgesi ile Alan Mikhail, Osmanlı’nın bir döneminin hayati öneme sahip yeni bir anlatısını sunuyor ve Osmanlı’nın fetih hikâyesini Sultan Selim’in yaşamı üzerinden taptaze bir tarihi bakışla anlatıyor.

Bir cariye olan annesiyle padişah babasının sekiz oğlundan dördüncüsü olan Selim’in tahtı devralışı bugün hâlâ tartışma konusudur. Güçlü, katı kişiliği ve askeri cesaretinin bunun yanında annesi Gülbahar’ın da rehberliğiyle tahta geçen Selim, büyük bir hırsla Osmanlı’nın topraklarını üç katına çıkararak yeni bir idari yapı inşa etti ve imparatorluğun yükselişinde istikrarın simgesi oldu. Mikhail’in orijinal haritalar ve çarpıcı çizimler eşliğindeki ezber bozan metni, Selim’in yaşamını müthiş akıcı ve ustalıklı bir üslupla aktarırken İslam tarihi ile ilgiliki önyargıları da senelerdan beri egemen olan “Batı’nın yükselişi” teorileriyle birlikte altüst ediyor. Kristof Kolomb’un Amerika’ya yaptığı yolculukları Müslümanları katletmeye yönelik beceriksizce girişimler olarak hikâye edişini, Osmanlı’da kölelerin toplumun seçkinleri hâline gelişini, Hıristiyan devletlerin köle ticaretinde dünyaya saldığı vahşeti aktarırken, Selim’in Osmanlı’sının dünya tarihindeki önemine dair bakışımızı tazeliyor.

Tanrı’nın Gölgesi, bir tarih kitabını o savaş meydanında, o sarayda, o otağın içinde, o gemide, o haremde, o limanda, o sofradaymış gibi hissederek okumak isteyenler için…

Tanrı’nın Gölgesi Yavuz Sultan Selim ve Bilinmeyen Hikayesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu