Roman Kitapları

Telli Yol PDF indir

Telli Yol PDF indir, e-kitap sitemizde Telli Yol kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Fakir Baykurt tarafından kaleme alınan Telli Yol kitabı 166 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Telli Yol kitabını 9789750407185 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Telli Yol kitap özeti, Telli Yol pdf oku, Telli Yol yandex, Fakir Baykurt e-kitap pdf, Telli Yol PDF Drive, Telli Yol Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Telli Yol PDF Oku

Telli Yol Kısa Özet

Fakir Baykurt, öykülerinde köy yaşamının sertliği, yoksulluk, cahillik, taassup, batıl inanç, sömürü gibi poblemleri ele alarak köylünün maddi ve manevi dünyasını toplumsalcı ve gerçekçi bir bakıştan işliyor. Gözlemlerden, canlı tanıklıklardan yola çıkan yazar, günlük konuşma dilini öyküye taşıyarak farklı zamanlarda mizahi bir dil kullanıyor; bürokrasinin çarkları içinde sıkışan ama içinde de bir umudu barındıran *sıradan insanı*, yaşadığı yerin atmosferiyle birlikte çarpıcı bir biçimde betimliyor.

İlk basımı 1998’de yapılan Telli Yol’u yeniden okurla buluşturuyoruz:

O anda 114 Numaralı koğuşta bir şimşek çaktı, Merdan’ın yüzü parladı: *A be, ben Bosna Türküyüm; nasıl anlamam? Yugoslavya Cumhuriyeti’nde Türkçe öğreniyorduk okulda. Hem de anam babam evde benim için Türkçe konuşurdu!*

Merdan bi hayli hızlı konuşuyor. Hem de değişik bir Türkçesi var. Hem de neşeliydi, aylar sonra karşısına Türkçe konuşan biri çıktı. Kaptırdı anlatıyor. Merdan’ı dinlerken içimden bir top alev savruldu. Saçım, kaşım bu alevle yandı gibi acı duydum. Belki inanmayacaksınız, Merdan’ın bir kolu dirsekten, bir kolu dipten yok. Kalçalarından aşağısı da kesilip atılmış. Sadece bir baş ile gövde var. Öyle tokmak gibi bir çocuk. Yarım kolu o tokmağın sapına benziyor. Yatakta sağa sola dönebiliyor ama sanmam ki tuvalete kendi gidebilsin, dönüp gelince yatağa kendi çıkabilsin. Almanlar onu yıkıntıların altından çıkarmış. Orada üç gün baygın yatmış. Çıkarıldığında her yanı kırık çürük içindeymiş. Ezilmiş kemikleri kangrene çevirmiş. Doktorlar kollarını, bacaklarını kesmekten başka çözüm bulamamış.

Telli Yol PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu