Tarih Kitapları

Tonyukuk PDF indir

Tonyukuk PDF indir, e-kitap sitemizde Tonyukuk kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Erhan Aydın tarafından kaleme alınan Tonyukuk kitabı 224 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Tonyukuk kitabını 9786057635297 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Tonyukuk kitap özeti, Tonyukuk pdf oku, Tonyukuk yandex, Erhan Aydın e-kitap pdf, Tonyukuk PDF Drive, Tonyukuk Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Tonyukuk PDF Oku

Tonyukuk Kısa Özet

Bilge Tonyukuk ve Yazıtı…

Gerçeğe en yakın bilgilerle Tonyukuk kimdi? Unvanları ve görevleri nelerdi? Yazıtında neler anlatmaktaydı? Tarih boyunca Tonyukuk ve yazıtı ile alakalı hangi çalışmalar yapıldı?

Türk adının ilk kez geçtiği Türk runik harfli metinler içinde, üzerinde en fazla konuşulmuş olanı şüphesiz Tonyukuk yazıtıdır. Bizzat Tonyukuk’un zihninden ve dilinden çıkan bu yazıt, hem tarihî olaylara teferruatıyla yer vermesi hem de Türk diline ve kültürüne yaptığı katkılar neticesinde bi hayli mühim bir konumdadır.

Tonyukuk yazıtı ilk olduğu günden şimdiye kadar genelde dil araştırmacıları tarafından incelendi. Bilhassa tarih araştırmacıları, Çin kaynaklarında verilen bilgilerden hareket ederek Tonyukuk’un kim olduğu hususunda yoğunlaştılar.

İşte ilk kez bu kitapla, hem Çin kaynaklarındaki olaylar hem de yazıttaki olaylar karşı karşıya geldirılmış oluyor. Yazıttaki her cümle ve lügatta bulunan şifreler çözülerek hem Tonyukuk’un kimliği hem de yazıtının değeri ortaya konuyor. Çin kaynaklarıyla eski Türk yazıtlarında açıkça ifade edilmemiş olsa da yazıtta bulunan iğneleyici ve buruk ifadelerle Tonyukuk’un Bilge Kağan’la yaşadığı sorunlar gözler önüne seriliyor.

Tonyukuk tarihten günümüze, büyük işler başaran Türk büyükleri içinde şüphesiz ki en üst sıralardadır. Diğer yandan tarihî Türkçenin söz varlığına yaptığı katkılarıyla, Türk kültürüyle alakalı sağladığı verilerle ve belki de en mühimsi Köktürk tarihi için paha biçilemez bilgiler vermesiyle, Tonyukuk yazıtı ölümsüz konumdadır.

*Taşa Kazınan Tarih*, *Sibirya’da Türk İzleri* kitaplarıyla Orta Asya Türk tarihini ana kaynaklarıyla günümüze taşıyan Erhan Aydın bu kez Tonyukuk’u ve yazıtını yeniden gündeme taşıyor.

Tonyukuk PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu