Felsefe Kitapları

Törebilim PDF indir

Törebilim PDF indir, e-kitap sitemizde Törebilim kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Benedictus de Spinoza tarafından kaleme alınan Törebilim kitabı 328 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Törebilim kitabını 9786059317894 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Törebilim kitap özeti, Törebilim pdf oku, Törebilim yandex, Benedictus de Spinoza e-kitap pdf, Törebilim PDF Drive, Törebilim Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Törebilim PDF Oku

Törebilim Kısa Özet

Baruch Spinoza (d. 24 Kasım 1632, Amsterdam – ö. 21 Şubat 1677, Lahey), Benedictus de Spinoza yahut Bento d´Espiñoza olarak da bilinmektedir. René Descartes ve Gottfried Leibniz ile birlikte 17. yüzyıl felsefesinin en ileri gelen rasyonalistlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Zamanında anlaşılmayan birden fazla filozof gibi Spinoza da yanlış anlaşılmanın ve doğru anlaşılmamanın muhatabı olmuş, enteresan bir çelişkiyle hem en büyük din düşmanlarından biri sayılmış, hem de eserinin temel kaynağının Tanrı sevgisi olduğu söylenmiştir. Bunlarla birlikte Spinoza´nın tam bir bilge yaşamı yaşadığı belirtilebilir. En büyük eseri Ethica adlı kitaptır.

Spinoza, Hollanda´da ticaretle uğraşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Yahudi´ydi ve Portekiz´den engizisyonun baskıları bundan dolayı kaçıp önce Nantes´a sonra da Amsterdam´a (1622 yılı olarak tahmin ediliyor) gelmişlerdi. Bilimsel buluşların, dinsel bölünme ve çatışmaların, siyasal değişikliklerin ve felsefi gelişmelerin yoğun olduğu bir sırada Hollanda´da yaşadı. Spinoza´nın babası ticaretin bunun yanında sosyal alanda da gelişme kaydetmiş ve Amsterdam´daki Sinagog´un ve Yahudi okulunun müdürü olmuştu. Ailesi Spinoza´nın haham olarak yetişmesini istemiş ve bu yönde gelişmesi için her türlü eğitim olanaklarını sağlamıştı. Spinoza bundan dolayı erken yaşta gittiği Yahudi okullarında ve Sinagoglarda İbranice öğrenmiş, Yahudi ve Arap teologların çalışmalarını öğrenme olanağı bulmuştur.

Törebilim PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu