Felsefe Kitapları

TROLEYBÜS PROBLEMİ PDF indir

TROLEYBÜS PROBLEMİ PDF indir, e-kitap sitemizde TROLEYBÜS PROBLEMİ kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Thomas Cathcart tarafından kaleme alınan TROLEYBÜS PROBLEMİ kitabı 144 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. TROLEYBÜS PROBLEMİ kitabını 9786053439660 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. TROLEYBÜS PROBLEMİ kitap özeti, TROLEYBÜS PROBLEMİ pdf oku, TROLEYBÜS PROBLEMİ yandex, Thomas Cathcart e-kitap pdf, TROLEYBÜS PROBLEMİ PDF Drive, TROLEYBÜS PROBLEMİ Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

TROLEYBÜS PROBLEMİ PDF Oku

TROLEYBÜS PROBLEMİ Kısa Özet

İngiliz filozof Philippa Foot, aldatıcı bir biçimde basit bir düşünce deneyi tasarlamıştı.

Kontrolden çıkan bir troleybüs, onun önünde duran beş işçi, yan yolda duran bir kişi ve kaderi değiştirme imkânı. Sürücü olarak beş kişiyi öldürmeyi mi, yoksa bir kişiyi kurban etmeyi mi seçersiniz? Peki ya sürücü değil de elindeki bir şalterle troleybüsün yönünü değiştirebilecek, kenardan izleyen biri olsaydınız… Şalteri indirir miydiniz? Veya diyelim ki bir üst geçitten olayı izliyordunuz. İşçileri kurtarmanın tek yolu troleybüsün önüne ağır bir nesnenin düşmesi ve yanınızda çok şişman bir adam var. Şişman adamı üst geçitten aşağı atar mıydınız?

*Troleybüs problemi* olarak anılan bu ünlü senaryo ve varyasyonları senelerca tartışma konusu olmuştur. Aristoteles ile Bir Karıncayiyen Washington’a Gider’in eş yazarı Thomas Cathcart, bu kitapta söz konusu problemi Kamuoyu Mahkemesi’ne çıkararak zekâsını, mizahını ve ciddi konuları enteresan bir biçimde popülerleştirme becerisini ortaya koyuyor. Felsefe ile etiği, sezgi ile mantığı endişesız ama ilgi çekici bir biçimde sorgulayan bu kitabı açık fikirli olarak okursanız doğru ile yanlış anlayışınız değişebilir.

*Bu sürükleyici kısa kitap, gerçekçi, yerinde ve keyifli. Etikle ilgileniyorsanız, mutlaka okumanız gerekir.*
Gregory Stock

 *Sempatik, şakali ve altında yatan felsefi konulara tamamen sadık.*
Robert Paul Wolff, Filozof

TROLEYBÜS PROBLEMİ PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu