Hukuk Kitapları

Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme PDF indir

Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme PDF indir, e-kitap sitemizde Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Soner Hamza Çetin tarafından kaleme alınan Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme kitabı 400 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme kitabını 9786051460536 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme kitap özeti, Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme pdf oku, Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme yandex, Soner Hamza Çetin e-kitap pdf, Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme PDF Drive, Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme PDF Oku

Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme Kısa Özet

Mağdurun ve toplumun muhafaza edilmesi maksadıyla, adli bir karara dayalı olarak, şüpheli, sanık yahut hükümlünün toplum içinde elektronik sistem yahut araçlar ile izlenmesi, gözetim ve denetim altında tutulmasında bir yöntem olarak kullanılmakta olan Eİ, yabancı hukuklarda olduğu gibi Türk ceza hukuku yönünden da son derece mühimdir.

05.04.2012 gün ve 6291 sayılı Kanun’un 4’ncü maddesi ile 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu (DSHK)’da değişiklik yapılmış; Bu Kanun’a, *Elektronik cihazların kullanılması suretiyle takip* kenar başlığını taşıyan 15/A hükmü eklenmiştir. Eİ, yapılan bu değişiklik ile Türk ceza hukuku sistemine dahil edilmiş ve bir kısım adli kararların, Eİ ile yerine getirilmesi olabilecek hale getirilmiştir.

20.01.2013 tarihinde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTEGM), Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı (DSDB) bünyesinde, Elektronik İzleme Merkezi kurulmuş, anılan tarihten şimdiye kadar hemen hemen olarak 50.000 birinin Eİ ile takibi gerçekleştirilmiştir. Elektronik İzleme Merkezi ile aynı anda 5.000 birinin takibinin yapılması olabilecekdür. Bunun yanında bu gün için fakat 3.000 birinin takibi Eİ yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.

Yabancı hukuk sistemlerinde çok daha sürekli olarak kullanılmakta olan Eİ’nin, Türk ceza hukuku yönünden da etkin bir biçimde kullanılması ve bu gün için ceza infaz hukukunda yaşanmakta olan bir çok sıkıntı ile cezaevelerinin aşırı kalabalıklaşmasına care olması olabilecekdür.

Bu önemine rağmen, Eİ tüm boyutları ile Türk ceza hukuku doktrininde yeterince ele alınmamıştır. Eİ’nin müstakil eserler içinde incelenmesi ve bu hususta yapılması gereken değişikliklere değinilmesi mühimdir. Doktrinde bu hususta var olan boşluğun bir parça giderilmesi ve Eİ’nin gerçekleştirilmesini sağlayan denetimli serbestlik birimlerinde çalışan uygulamacıları da katkıda bulunması maksadıyla, bu eser oluşturulmuştur.

Türk Ceza Hukuku’nda Elektronik İzleme PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu