Müzik Kitapları

Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 PDF indir

Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 PDF indir, e-kitap sitemizde Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Şerife Güvençoğlu tarafından kaleme alınan Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 kitabı 152 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 kitabını 9786059646796 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 kitap özeti, Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 pdf oku, Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 yandex, Şerife Güvençoğlu e-kitap pdf, Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 PDF Drive, Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 PDF Oku

Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 Kısa Özet

*Çargâh, Acem ve Gerdaniye ve Muhayyer perdesinde ziyade seyir ile Sabâ âgâze edip Çargâh perdesinde karar ider*.
 
Seyir bir kavram olarak karşımıza Abdülbaki Nasır Dede’nin Tedkik ü Tahkik adlı edvarında bu türden makam anlatımları ile karşımıza çıkar.
Bugün tercih ettiğimiz Türk makam müziği sisteminin ilk kurucularından olan Rauf Yekta Bey, Dr. Suphi Ezgi ve Hüseyin Sadettin Arel seyri Türk makam müziği eğitim sisteminin bir parçası olarak görmekten vazgeçmemişlerdir. 
Eski veya yeni fark etmeksizin, Türk makam müziği üstatlarının mutabık olduğu konu, bu müziğin *fem’i muhsin*den yani güzel ağızdan öğrenileceğidir. Bu öğrenme metodunu oluşturan yapı taşı ise, hiç şüphesiz seyirdir.
Kitapta 16 adet basit veya ana makamda tespit edilen örnek eserler ışığında, kullanılan aralıklar, perdeler, perdelerin birbirleri ile ilişkileri çözümlenerek bir seyir yapma mantığı ortaya konulmuştur.

Türk Makam Müzikçisinin Seyir Defteri-1 PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu