Müzik Kitapları

Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni PDF indir

Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni PDF indir, e-kitap sitemizde Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Bahadır Çokamay tarafından kaleme alınan Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni kitabı 245 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni kitabını 9786257915571 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni kitap özeti, Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni pdf oku, Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni yandex, Bahadır Çokamay e-kitap pdf, Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni PDF Drive, Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni PDF Oku

Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni Kısa Özet

Türk müziği ve çokseslilik, özellikle Cumhuriyetin ilk senelerından beri ciddi olarak ele alınmış konulardır. Kaldı ki ilk dönem bestecilerimiz bu alanda çok güzel örnekler, eserler vermişlerdir. Bestecilerimiz işin kuramsal boyutundan daha çok uygulama boyutuyla ilgilenmişlerdir. Kemal İlerici bu konuşa dörtlü armoni iddiası ile ortaya çıkmış ve dörtlü akorların sistematik kullanılmasıyla Türk müziğinin armonilenmesinin kitabını yazmıştır.

Bazı yönleriyle iyi bir çalışma olsa da geniş bir kitlede ilgi görmemiştir. Kaldı ki İlerici yeni bir şey de bulmamıştır. Sadece makam dizilerinin sesleri üzerine kurguladığı dörtlü akorları armonisinde kullanmıştır. Bahadır Çokamay’ın çalışmasını ayrıntılı bir biçimde tetkik ettim.

Çalışmada yöntem ve metot olarak İlerici’ninkine benzer yanlar olsa da konuyu bir adım daha ileri taşıyarak, tonal armoniyle yapılan çokseslilik uygulamalarına daha sistematik ve kuramsal bir bakış açısı getirmiştir. Türk müziği ve çokseslilik konularında önceden kompozisyon ve icra çalışmaları yapmış biri olarak söylemeliyim ki Bahadır’ın çalışması Türk müziği eğitimi camiasına ve yaşamına yeni bir soluk getirecektir.

Prof. Erol Erdinç
Orkestra Şefi- Besteci
H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı

Türk Müziğinin Çokseslendirilmesinde Tonal Armoni PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu