Siyaset Kitapları

Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık PDF indir

Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık PDF indir, e-kitap sitemizde Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Tanıl Bora tarafından kaleme alınan Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık kitabı 154 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık kitabını 9789750518638 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık kitap özeti, Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık pdf oku, Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık yandex, Tanıl Bora e-kitap pdf, Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık PDF Drive, Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık PDF Oku

Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık Kısa Özet

Milliyetçilik, Muhafazakarlık, İslamcılık… Türk Sağının ana malzemesi olan bu üç ideoloji, üç ayrı pozisyon olmanın ötesinde, birliktece bir yumak oluşturmuyorlar mı? Öyleyse birbirine nasıl bağlanıyor, nerelerde kesişiyor, birbirleriyle nasıl içiçe geçiyorlar?

Bu üç ideoloji, Türk Sağının üç halı olarak düşünülemez mi? Milliyetçilik, katı hali; sağın dilbilgisi / grameri… Muhafazakarlık, gaz hali: bir üslup ve hava… İslamcılık, sıvı hali; onsuz olunmaz bir imge ve değer kaynağı… Bu soruların bu bakış açısının perde gerisini oluşturduğu kitapta, üç makale yer alıyor: “İnşa Döneminde Türk Milli Kimliği”, “Muhafazakarlığın Çatallanan Yolları ve Türk Muhafazakarlığında Bazı Yol İzleri”, “Din ve Milliyetçilik: Lügat ve gramer – İslamcılıktaki milliyetçilik, milliyetçilikteki İslamcılık”. İlk yazı, Türk milli kimliğinin nasıl kurulduğu üstüne: bu kuruluş tarzının, Türk milliyetçiliğini “evrenselcilik” ve “medeniyetçilik” iddiasındaki suretiyle bile ırkçı/özcü kıldığını ileri sürüyor. Muhafazakarlıkla alakalı yazıda, bu ideolojinin kavramsal ve tarihsel bir tasvirinden sonra, Türk muhafazakarlığının bazı mühim figürleri ele alınıyor: Mehmet Akif, Baltacıoğlu, Tanrıöver, Peyami Safa, Remzi Oğuz Arık, Yahya Kemal, Topçu, Başgil… İslamcılık-milliyetçilik ilişkisini tartışan üçüncü yazı, bu iki ideolojinin rekabet ve benzeşme dinamiğini inceliyor. İslamcılık üzerinde milliyetçi zihniyet kalıbının süregiden kuvvetli tesirini ortaya koyuyor.

Türk Sağının Üç Hali – Milliyetçilik Muhafazakarlık İslamcılık PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu