Araştırma Kitapları

Türk Tarihçileri PDF indir

Türk Tarihçileri PDF indir, e-kitap sitemizde Türk Tarihçileri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Türk Tarihçileri kitabı 360 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Türk Tarihçileri kitabını 9786053187370 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türk Tarihçileri kitap özeti, Türk Tarihçileri pdf oku, Türk Tarihçileri yandex, Kolektif e-kitap pdf, Türk Tarihçileri PDF Drive, Türk Tarihçileri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türk Tarihçileri PDF Oku

Türk Tarihçileri Kısa Özet

Uzun süredir üniversitelerde verdiğimiz derslerde, tarih bölümüne devam eden veya bölümü bitirmiş genç arkadaşlarda genelde tarihçiler özel olarak da Türk tarihçileri ile ilgili büyük bir malumat eksikliği olduğunu fark ettik. Yine gözlemlediğimiz kadarıyla bu gençlerimizin çoğunluğu, hemen hemen yalnızca lisans düzeyinde ders kitabı olarak okudukları tarihçileri tanımaktadır. Hatta daha somut örnekler üzerinden söylemek gerekirse belki İbrahim Kafesoğlu’nu kitabını okumuş olmaktan dolayı ismen duymakta ama genel Türk tarihi alanının kurucusu olan Zeki Velidi Togan’ı hiç tanımamaktadır. Okutulan ders kitabının yazarı olan iktisat tarihçisi X’in bilinmesine karşın, bir Barkan, bir Akdağ, bir Ülgener hiç işitilmemiş olabilmektedir. Ya da meslekten tarihçi olmamasına karşın eski Türk ve Osmanlı tarihyazımına büyük katkılar sağlamış Sencer Divitçioğlu ismi de hemen hemen hiç duyulmamış olabilmektedir. Bu durum genç tarihçilerin Türkiye’de var olan büyük tarih birikimine nüfuz etmelerinin önünde bir engel olmasının bunun yanında tarih bilgi ve görgülerini de ciddi miktarda sınırlayan bir olumsuzluk olarak belirmektedir. Oysa disiplinlere hâkim olmak; disiplinleribüyüten, onları kuran öncü bireyleri ve bu bireylerin yaptıklarını bilmekle başlar.

Onların açtıkları yolun genişletilmesi, fakat mevcut birikimin hakkıyla bilinmesi ve bunlara yönelik eleştiri ve katkılarla olabilecekdür. Bu durum hem disiplinin geliştirilmesi için bir zorunluluk hem de ‘ahde vefa’ yönünden bir gerekliliktir. Türk Tarihçileri kitabımız, lisans öğrencileri başta olmak üzere konuya ilgi duyan herkese, öncü tabir ettiğimiz Türk tarihçilerini belli açılardan inceleyip kısa hayat hikâyeleri yanında tarihçiliklerini de göstermek maksadıyla hazırlanmıştır.

Türk Tarihçileri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu