Hukuk Kitapları

Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı PDF indir

Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı PDF indir, e-kitap sitemizde Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Erhan Temel tarafından kaleme alınan Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı kitabı 251 sayfadan oluşup, Ciltli kapak olarak yayınlanmıştır. Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı kitabını 9786257088077 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı kitap özeti, Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı pdf oku, Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı yandex, Erhan Temel e-kitap pdf, Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı PDF Drive, Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı PDF Oku

Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı Kısa Özet

Alman hukuku Türk özel hukukunun gelişiminde mühim bir esin kaynağı olmuştur. Bir yandan Türk Medeni Kanununun Pandekt hukukundan etkilenen İsviçre Medeni Kanunundan iktibas edilmesi ve sonraki birden çok değişikliğin İsviçre hukukundaki gelişmeler dikkate alınarak gerçekleştirilmesi; diğer yandan Türk Ticaret Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gibi temel kanunların Avrupa Birliği müktesebatına uyum sağlamak gayretiyle düzenlenmesi ve değiştirilmesi, Türk hukuku ile Alman hukuku içindeki etkileşim ve benzerlikleri ortaya koymaktadır. Yine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının AİHS’i kabul eden tüm ülkelere etkisi, karşı karşıya geldirılmaya değer diğer bir ortak alan oluşturmaktadır. Bunun gibi her ne kadar Türkiye halen AB üyesi olmasa dahi, üyelik müzakerelerini sürdüren aday ülke konumunda olması sebebiyle, AB müktesebatını ve güncel AB tüzük ve yönergelerini iç hukuka aktarma çabalarını sürdürmektedir. Alman ve Türk üniversiteleri içinde özel hukukun güncel gelişmelerini konu alan sempozyumlar ve benzer diğer akademik işbirlikleri her iki hukuk sistemindeki gelişmelerin aktarılması, karşı karşıya geldirılması ve tartışılması olanağını sağlaması yönünden önemini ve değerini arttırarak korumaktadır.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hukuk Fakültesi (TOBB ETÜ) ile Augsburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin birlikte düzenledikleri Türk ve Alman Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyumu, 2 Kasım 2018’de Ankara’da TOBB ETÜ tesislerinde, akademisyen, uygulamacı ve öğrencilerden bir araya gelen çok geniş bir katılımla gerçekleşmiştir.

Hukuk metodolojisi iyi bir hukukçu olmanın temel ilkelerini gösteren bir bilim dalıdır. Hukuk öğretiminde hukukçunun nasıl düşünmesi gerektiği hususunda modern metodoloji öğretisine ilişkin tebliği ile Augsburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası İlişkiler Birimi Dekanı Prof. Dr. Thomas M. J. Möllers sempozyumun ilk konuşmacısı olarak, hukuk metodolojisindeki güncel gelişimleri açıklamaktadır. 2017 senesinde ilk baskısını yapan ve şimdiden bölgesindeki temel eserlerden biri olma özelliğini kazanan Juristische Methodenlehre adlı kitapta bulunan konuların çok kısa bir özetini teşkil eden bu sunum, ilk bölümde hukukta metodolojinin gerekliliği konusunu ele almakta, akabinde Savigny’nin dört yorum kuralını, hukuk normlarının somutlaştırmasında hadiselerin karşı karşıya geldirılması ve olay grupları oluşturulması metotlarıni, hukukun temel ilkelerini esas alarak yeni kurumlar (konstrüksiyonlar) oluşturulmasını ve tüm bunların hukuk eğitimindeki önemini izah etmektedir. Hakimin hukuk yaratmasının sınırları ve Avrupa Birliği hukukunun karmaşık yapısına değinen bölümlerin ardından gelen son bölümde hukuk metodolojisinin hukuk güvenliği yönünden bir artı değer olduğu açıklanmaktadır.

Türk ve Alman Özel Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyum Kitabı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu