Siyaset Kitapları

Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi PDF indir

Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi PDF indir, e-kitap sitemizde Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Altun Altun tarafından kaleme alınan Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi kitabı 140 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi kitabını 9786257294690 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi kitap özeti, Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi pdf oku, Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi yandex, Altun Altun e-kitap pdf, Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi PDF Drive, Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi PDF Oku

Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi Kısa Özet

Türkiye’nin Kıbrıs politikasında Fatin Rüştü Zorlu ile birlikte yaşanan yeni çalışma ülkeler arası sistem düzeyinde yaşanan dönüşümün bir sonucu şeklinde görülebileceği gibi, önder düzeyinde karar alıcının değerlerinin bir yansıması olarak da değerlendirilebilir. Bu çalışmada, Türkiye’nin Kıbrıs politikasının analizi yapılırken önder düzeyi baz alınmıştır. Çünkü bir devletin dış politika oluşturma sürecinde karar alıcı düzeyindeki bireyin kişisel özellikleri, geçmişi, deneyimi, önderlik özellikleri, dünya görüşü, psikolojik etkenleri, bilgi düzeyi yahut inancı bi hayli önem taşımaktadır.

Fatin Rüştü Zorlu, 1954 seçimlerinin hemen ardından Başbakan Menderes tarafından Kıbrıs sorunuyla ilgilenmek üzere görevlendirilmiştir. *Bizim Kıbrıs diye bir meselemiz yoktur* anlayışında olan önceki dönemlerin aksine Zorlu, Kıbrıs adasının tekrar kazanılması için büyük gayret göstermiştir. 1957 senesinde Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Fatin Rüştü Zorlu’nun Türk dış politikası karar oluşum sürecinde etkili olduğu görülmektedir. Kıbrıs konusunu incelemek ve politika belirlemek için bir komisyon kuran Zorlu, Kıbrıs’ın Türkiye ile olan bağlarını ortaya koyan *Beyaz Kitap*ı hazırlamıştır. Kıbrıs sorununun milli bir dava olarak benimsenip tüm dünyaya açıklamalmasında Zorlu’nun kişisel gayreti ve diplomasi becerisi etkili olmuştur. Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun Kıbrıs için verdiği mücadele aracılığıyla 1959 senesinde yapılan Zürih ve Londra Anlaşmaları ile *Kıbrıs Cumhuriyeti* kurulmuş ve bu anlaşmalara göre Türkiye, Yunanistan ve İngiltere Garantör Devlet statüsünü elde etmiştir.

Bu kitap, Fatin Rüştü Zorlu’nun Türkiye’nin Kıbrıs politikası ile alakalı kararlarında mühim etkisi olduğunu ortaya koyması yönünden yakın tarihe ışık tutmaktadır. Ayrıca, siyaset bilimi ve ülkeler arası ilişkiler ile ilgilenen araştırmacılar için bir kaynak teşkil etmektedir.

Türkiye’nin Kıbrıs Politikasında Fatin Rüştü Zorlu Etkisi: Lider Düzeyi Analizi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu