Ekonomi Kitapları

Üçüncü Büyük Depresyon PDF indir

Üçüncü Büyük Depresyon PDF indir, e-kitap sitemizde Üçüncü Büyük Depresyon kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Sungur Savran tarafından kaleme alınan Üçüncü Büyük Depresyon kitabı 303 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Üçüncü Büyük Depresyon kitabını 9786054836505 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Üçüncü Büyük Depresyon kitap özeti, Üçüncü Büyük Depresyon pdf oku, Üçüncü Büyük Depresyon yandex, Sungur Savran e-kitap pdf, Üçüncü Büyük Depresyon PDF Drive, Üçüncü Büyük Depresyon Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Üçüncü Büyük Depresyon PDF Oku

Üçüncü Büyük Depresyon Kısa Özet

21. yüzyıl, “Milenyum” edebiyatıyla, kapitalizmin şerefine patlatılan ideolojik havai fişeklerle karşılandı. Tarihin sonu ilan edilmişti. Sosyalizmin çöktüğü, geleceğin kapitalizmden başka seçenek içermediği yüksek sesle ilan edilmişti. Ama 2008`de, dünya finans piyasalarının kalbinde, Wall Street`te yaşanan sarsıntı, Lehman Brothers adlı yatırım bankasının çöküşü, kapitalizmi uçurumun eşiğine getirdi. “Tek geleceğimiz”in kendisi yok olmaya yüz tutmuştu!

Düzenin ekonomistleri bu olayı bir yol kazası, bir “küresel finansal kriz”, geçici bir “düzeltme” olarak sundular. Marksistler ise bunun hızlı bir şekilde aşılabilecek bir sapma veya salt bir “finansal kriz” olduğunu yadsıdılar. Daha ilk günden devasa bir ekonomik kriz ile yüz yüze olduğumuzu dile getirdiler. Beş yıl sonra dünya ekonomisinin hâlâ içinde olduğu kırılgan durum kimin haklı olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Sungur Savran, bu kitabında, içinden geçmekte olduğumuz krizin kapitalist üretim tarzının tarihinde daha evvel yalnızca iki kez yaşanmış bir “Büyük Depresyon” (veya “Buhran”) olduğu tezini işliyor. Bütün büyük depresyonlar gibi, bu Üçüncü Büyük Depresyon da ekonomide başlıyor, ama ekonomide bitmiyor. Savran`a göre, kapitalizmin gelişmesinde yeni bir dönem açılmıştır. Bu dönem, dünya çapında büyük siyasi, ideolojik ve askerî altüst oluşlara zemin hazırlıyor. Bir taraftan sınıf mücadelelerinin ve devrimci atakların, bir taraftan da faşizmin ve başka türden gericiliklerin yükseleceği bir dönemdir. Güney Avrupa ülkelerinde ve Arap dünyasında yaşanan büyük kitlesel mücadele ve devrimlerde olduğu gibi, Türkiye`de “Gezi Parkı” adıyla anılan halk isyanının arka planında da bu enerjik mevcuttur.

Savran, “kapitalizmdir, krizini aşar” türü bir otomatizme karşı çıkıyor. 20. yüzyılın Büyük Depresyon`unda krizin aşılmasının yolunun Nazizm ve İkinci Dünya Savaşı olduğunu hatırlatıyor. Bugün de ya kapitalizm yıkılacaktır, veya insanlık bir kez daha barbarlık tehlikesiyle yüz yüze gelecektir.

Üçüncü Büyük Depresyon PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu