Araştırma Kitapları

Yazılı Anlatım PDF indir

Yazılı Anlatım PDF indir, e-kitap sitemizde Yazılı Anlatım kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Baki Asiltürk tarafından kaleme alınan Yazılı Anlatım kitabı 432 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Yazılı Anlatım kitabını 9786055717278 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Yazılı Anlatım kitap özeti, Yazılı Anlatım pdf oku, Yazılı Anlatım yandex, Baki Asiltürk e-kitap pdf, Yazılı Anlatım PDF Drive, Yazılı Anlatım Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Yazılı Anlatım PDF Oku

Yazılı Anlatım Kısa Özet

“Kompozisyon çalışmaları ilköğretimde ve lisede üzerinde çok durulan etkinlikler olmasına rağmen lise mezunu öğrenciler şöyle eli yüzü düzgün, başı sonu belli bir yazı kaleme almakta zorlanmaktadır. Üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerine gelen öğrencilerde görülen en büyük noksanlık de, kanımca, budur. Bu nedenle, liseyi bitirip Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerine gelen öğrencilere sürekli olarak yazılı anlatım çalışması yaptırmak gerekmekte; fakat, hemen hemen on yıllık tecrübelerime dayanarak dile getiriyorum, yalnızca yazı çalıştırması yaptırmak da öğrencilerin bu alanda olgunlaşıp ilerlemesini sağlayamamaktadır.

Öğrencinin ilk kez bir metnin ne olduğunu, ne amaçla yazıldığını, metnin hangi sorulara karşılık verdiğini, yazarın üslubunu tespit eden öğelerin neler olduğunu, Türkçenin anlatım ayrıntı kısmının metinde uygulanışını vs. kavraması gerekiyor. Bunları kavrayabilen bir öğrenci, kendi düşüncelerini yazı haline getirirken zorlanmıyor veya daha az zorlanıyor.

Şu an elinizde tuttuğunuz Yazılı Anlatım-Metin İnceleme ve Oluşturma adlı kitabın, şimdiye kadar değişik yazarlarca kaleme alınmış birden fazla Kompozisyon kitabından değişik bir yapılanmanın ürünü olduğu ilk bakışta görülecektir. Kitabın planlamasını, geçmiş senelerda bu dersi alan öğrencilerde gördüğüm temel noksanlıkleri gözeterek gerçekleştirdim. Kitabı hazırlarken yalnızca yazı yazdırmayı değil, metni kavratmayı, Türkçenin anlatım özellikleri ile ilgili bilgilendirmeyi de göz önüne aldım.

Bu kitabın amacı, az önce metnin ne olduğu ve sağlam bir metnin nasıl oluşturulduğu hususunda değindiğim noktalarda bilgilendirici, aydınlatıcı, yol gösterici, sorular sordurucu bir kaynak olabilmektir. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü birinci sınıf öğrencilerinin hem bir metni incelemelerini, anlamlandırabilmelerini hem de nizami bir metin ortaya koyabilmelerini kolaylaştırma çalışmaları ders içinde bu kitap eşliğinde gerçekleştirilecektir. Yanı sıra bölümde aldıkları başka derslerde yapacakları yazı çalışmalarında, ödev, seminer ve sunumlarda, sınav kâğıtlarındaki anlatımlarında yazıya dönük hataları en aza indirmek de Yazılı Anlatım dersinin ve bu kitabın hedefleri içindedır.”

Yazılı Anlatım PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu