Siyaset Kitapları

Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? PDF indir

Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? PDF indir, e-kitap sitemizde Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Theodor W. Adorno tarafından kaleme alınan Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? kitabı 88 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? kitabını 9786053162032 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? kitap özeti, Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? pdf oku, Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? yandex, Theodor W. Adorno e-kitap pdf, Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? PDF Drive, Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? PDF Oku

Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? Kısa Özet

*Sağ radikalizmin burada söz ettiğim hilelerini kati bir biçimde belirlemek, her birini sözünü hiç esirgemeden adlandırmak, eksiksiz betimlemek, her birinin içerimlerini iyice tarif etmek ve böylece kitlelere bu hilelere karşı bağışıklık kazandırmak için çaba göstermek gerekir. Çünkü nihayetinde hiç kimse aptalın teki olmak istemez. Ve bütün bunların nihayetinde devasa bir psikolojik istismar tekniği, devasa bir psikolojik kazıklama olduğu da açıkça gösterilmelidir.*

Adorno’nun bu kelimeleri 1967 yılına ait. *Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri* başlıklı konferans metninden. Bu kitaba, yakında zamandan alakalı daha erken bir konferansını, 1954 tarihli *Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir?* metnini de ekledik. Bu iki yazısında Adorno savaş sonrası zamanda demokratik ortak temsil ile sermayenin yoğunlaşma eğilimi içindeki yapısal zıtlığın sürdüğini, bundan dolayı milliyetçi ve faşist hareketlerin sürdüğinü vurgular, onlardan *kendi kavramsal içeriğinin hakkını şimdiye kadar tam anlamıyla verememiş bir demokrasinin yara izleri* olarak söz ederek, radikal sağ propagandanın başvurduğu hileleri ve yenilginin toplumda yol açtığı narsisist incinmenin izlerini ele alır. 

Bu hikâyedeki herşey tekinsiz biçimde tanıdıktır. Uzun seneler önce ve Alman deneyimi üzerine yapılmış bu konuşmaların günümüz için ve yalnızca Türkiye gibi demokrasi olmayan ülkeler için değil, Avrupa ülkeleri ve ABD için de geçerli olmasında, evet, çok ürkütücü bir yan var — ama diğer yandan bu genellik faşizmin süregiden dünya düzeninin bir ürünü olduğunu da açıkça gösteriyor.

Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir ? PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu