Tarih Kitapları

Yörük Ali Efe PDF indir

Yörük Ali Efe PDF indir, e-kitap sitemizde Yörük Ali Efe kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Fatih Özkurt tarafından kaleme alınan Yörük Ali Efe kitabı 328 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Yörük Ali Efe kitabını 9786057635129 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Yörük Ali Efe kitap özeti, Yörük Ali Efe pdf oku, Yörük Ali Efe yandex, Fatih Özkurt e-kitap pdf, Yörük Ali Efe PDF Drive, Yörük Ali Efe Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Yörük Ali Efe PDF Oku

Yörük Ali Efe Kısa Özet

Zeybekler içinden bir efsane: Yörük Ali Efe…

*Şu Dalma’dan geçtin mi?
Soğuk sular içtin mi?
Efelerin içinde
Yörük Ali’yi seçtin mi?*

Onlar, her şeyin bitti zannedildiğinde görülmektedirlar. Hiç beklenmeyen anlarda şimşek hızıyla yetişirler. Az ama özdürler. Yalın ama keskindirler. Milli Mücadele’nin mühim mevzilerinde ansızın belirmiş, düşmana dünyayı dar etmiş, Yunan General Rodas gibi nicelerinin *Ege’nin zeybekleri olmasaydı Ankara yolunu açar, oldukça önemli mücadele ordusu kurulmasına mani olurduk* dediği Türklerdir onlar. Yörük Ali Efe de bu zeybekler içinde bir efsanedir.

Dr. Personel Albay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevini sürdüren Fatih Özkurt, adına türküler yakılmış ve hikâyesi nesilden nesile aktarılmış Yörük Ali Efe’yi anlatmaya Milli Mücadele dönemi öncesinden başlıyor. Ailesi, gençlik senelerı, evliliği, hapse girişi, askerden kaçışı ve nihayet zeybekliğe girişiyle Yörük Ali Efe efsanesi ortaya çıkmakta. Birinci Dünya Savaşı ve Mondros Mütarekesi ardındanki Aydın’daki gelişmeler, yalnızca Ali Efe’nin değil diğer zeybeklerin de yaşamını değiştiriyor. Artık onların hayatları birer mücadeleye dönüşüyor. Yunan işgal kuvvetlerinin faaliyetleri karşılığında efeler birer birer destan yazıyor.

Kitapta Mustafa Kemal Paşa ile içinde gerçekleşen telgraf görüşmeleri, Çerkez Ethem’in Yörük Ali Efe’ye gönderdiği mektup ve düzenli orduya geçiş ardından Ali Efe’nin ve diğer efelerin akıbeti bi hayli kritik bir yer tutuyor. İtalyan arşivlerinde de geniş yer bulan İstiklal Madalyası sahibi Ali Efe’nin yaşamı, tıpkı gençliğinde olduğu gibi büyük mücadelelerle ve hazin bir hikâyeyle son buluyor.

*Yörük Ali Efe: Milli Mücadele’nin Gizli Kahramanı*, hem o dönemi soluk soluğa yaşamak hem de efelerin gayretlerini ve unutulmaz izlerini yaşatmak için destansı bir kitap…

Yörük Ali Efe PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu