PDF İndir

YÜREKDEDE İLE PADİŞAH PDF indir

YÜREKDEDE İLE PADİŞAH PDF indir, e-kitap sitemizde YÜREKDEDE İLE PADİŞAH kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Cahit Zarifoğlu tarafından kaleme alınan YÜREKDEDE İLE PADİŞAH kitabı 96 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. YÜREKDEDE İLE PADİŞAH kitabını 9789754731279 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. YÜREKDEDE İLE PADİŞAH kitap özeti, YÜREKDEDE İLE PADİŞAH pdf oku, YÜREKDEDE İLE PADİŞAH yandex, Cahit Zarifoğlu e-kitap pdf, YÜREKDEDE İLE PADİŞAH PDF Drive, YÜREKDEDE İLE PADİŞAH Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

YÜREKDEDE İLE PADİŞAH PDF Oku

YÜREKDEDE İLE PADİŞAH Kısa Özet

.product-desc p,li{ line-height:20px!important}

Yürekdede ile Padişah Kitabı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Yürekdede ile Padişah, Cahit Zarifoğlu’nun 1984 senesinde Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen “Çocuk Edebiyatı Dalında Yılın Yazarı” ödülünü almasını sağlayan masal türündeki eseridir. Kitabın içinde Yürekdede ile Padişah dışında “Hazreti Süleyman’la Kirpi” ve “Köyümüze Yağdı Karlar” anlatıları da bulunmaktadır. Kitaba ismini veren Yürekdede ile Padişah masalında yardımsever, misafirperver, ahlaklı, kanaatkar ve tevazu sahibi olmanın güzelliği vurgulanmıştır. Türk geleneklerine uygun değerler işlenmiştir.

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu (1 Temmuz 1940, Ankara – 7 Haziran 1987, İstanbul), Cumhuriyet Dönemi’nde bir çok türde eser yazmış, daha çok şiirleri ve çocuk edebiyatına kazandırdığı eserlerle ön plana çıkmış bir yazardır. İslami söylemin mühim temsilcilerindendir ve Müslüman hassaslığı çocuk kitaplarını da etkilemiştir. Yürekdede ile Padişah kitabında iyiliğin önemi vurgulanmış, güzel ahlak dini inançla ilişkilendirmiştir. Allah inancı, misafirperverlik, güzel muhabbet ve güzel ahlakın insanın mutlu olmasını sağlayacağının altı çizilmiştir. Kitaptaki ana karakterler tok gözlü, zengin gönüllü ve inançlı bireylerdir. Masalda dini ve sosyal değerlerler iç içe verilmiştir. Cahit Zarifoğlu, Yürekdede ile Padişah masalı aracılığıyla çocuklara iyilik yapanın iyilik bulacağını, asıl zenginliğin yürek zenginliği olduğunu öğretmektedir.

Yürekdede ile Padişah Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Yürekdede ile Padişah kitabının fiyat aralığı 15,40 TL ile 70 TL içinde değişiklik göstermektedir. Yürekdede ile Padişah kitabının fiyatını etkileyen etkenler aşağıda listelenmiştir:

 • Yürekdede ile Padişah kitabının yayım tarihi
 • Kitabın sayfa sayısı
 • Kitabın ciltli yahut ciltsiz olması
 • Kitabı yayımlayan yayınevinin şöhreti
 • Kitabı yayıma hazırlamak için kullanılan malzemelerin maliyeti
 • Kitapta resim olup olmadığı. Resimli ise resimleyen sanatçının şöhreti
 • Yürekdede ile Padişah kitabı için tespit edilen satış stratejisi

Yürekdede ile Padişah Kitabının Yazarı Kimdir?

Yürekdede ile Padişah kitabının yazarı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’dur. Cahit Zarifoğlu, 1 Temmuz 1940 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Anne ve baba tarafından Maraşlıdır. Cahit Zarifoğlu’nun babası Niyazi Bey, annesi Şerife Hanım’dır. İkisi de dini değerlerine düşkün bireylerdir. Zarifoğlu, annesine bi hayli düşkün, içe kapanık, zeki ve inatçı bir çocuktur.

Cahit Zarifoğlu, okuma yazmayı, resim yapmayı ve Kur’an okumayı halen okula gitmeden önce öğrenmiştir. İlkokula Siverek’te başlamıştır. Ortaöğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamlayan yazar, liseyi de Maraş’ta okumuştur. Zarifoğlu’nun lise senelerı yaşamı için bi hayli mühimdir. Bu zamandaAlâeddin veRasim Özdenören,Erdem Bayazıt, Ali Kutay veAkif İnan ile tanışmış ve arkadaş olmuştur. İçine kapanık, düşünceli bir yapısı olan Cahit Zarifoğlu’na dostlarının taktığı isim “Aristo”dur. Edebiyat ve matematik derslerinde başka öğrencilere ders verecek kadar başarılı olsa da dersler dışında başka şeylere ilgi duyduğu için liseyi üç yıl uzatmıştır. Gazeteciliğe ve uçmaya meraklı olan Cahit Zarifoğlu, uçuş kurslarına katılmış ve Millî Model Uçak B Sertifikası alıştır. 1961 senesinde İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydolan yazar, 1971 senesinde mezun olmuştur. Bu senelerdaNecip Fazıl Kısakürekin sohbetlerine katılmış ve dergilere şiirler, hikâyeler göndermiştir.

Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl Kısakürek’in aracılığıyla Berat Hanım’la evlenmiştir. Bu evlilikten Betül, Ayşe Hicret, Arife adını verdikleri üç kız ve Ahmet adını verdikleri bir oğlan çocukları dünyaya gelmiştir.

Cahit Zarifoğlu, Cumhuriyet Dönemi’nde şiir, hikaye, roman, tiyatro, deneme, günlük ve masal gibi farklı türlerde bir çok eser yazmış bir yazardır. İlk şiir kitabı, maddi zorluklar altında 1967 senesinde bastırdığı “İşaret Çocukları“dır. Daha çok şairliği ve çocuk edebiyatına kazandırdığı eserlerle ön plana çıkmıştır. Cahit Zarifoğlu’nun en ünlü şiiri “Yedi Güzel Adam”dır. Şiir kitaplarının adı:Menziller, İşaret Çocukları,Yedi Güzel Adam,Korku ve Yakarış,Şiirler’dir. Zarifoğlu’nun şiirleri imgeye dayalı özgün bir dile sahip eserlerdir. İnsanın dünya çapındaki yeri, aşk, manevi güç, varoluş endişesı, Allah ve ahiret gibi konuları içermektedir.Cemal Süreya, Cahit Zarifoğlu’nun şiirlerindeki bir çok şeyin “serüven duygusundan” dünyaya geldiğunu söylemiştir.

Cahit Zarifoğlu’nun ön plana çıkan bir diğer yönü de “masal anlatıcılığı”dır. Zarifoğlu’nunSerçekuş,Katıraslan,Ağaçkakanlar, Yürekdede ile Padişah,Küçük Şehzade,Kuşların Dili veMotorlu Kuş isimlerini taşıyan yedi çocuk hikayesi mevcuttur. Çocuk kitaplarının satır aralarında çağımıza yönelik bir çok eleştiri bulunmaktadır. Zarifoğlu, metinlerinde yeni formalar deneyen çağdaş bir masal anlatıcısıdır.

Cahit Zarifoğlu’nun yazar kimliğinde ailesi, arkadaş çevresi, kendi iç dünyası, üniversite eğitimi,Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek’in etkisi mevcuttur. İslami söylemin mühim temsilcilerindendir ve yazmayı bir yaşam şekili haline getirmiştir. Eserleriyle insanın özünü anlatmaya çalışmıştır. Zarifoğlu’nun yazıları Diriliş, Yeni Dergi, Papirüs, Soyut, Türk Dili, Mavera, Yönelişler, Edebiyat; Yeni Devir, Milli Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.Ketebe YayınlarıveBeyan Yayınları ise Cahit Zarifoğlu’nun kitaplarını yayımlayan yayınevlerindendir.

Cahit Zarifoğlu, halen 46 yaşındayken, 7 Haziran 1987 tarihinde pankreas kanseri sebebiyle vefat etmiştir. Mezarı, Beylerbeyi Küplüce Mezarlığı’ndadır.

Cahit Zarifoğlu, okurların ilgisini çeken ve sanatçılara ilham olan bir yazardır. 2014 senesinde TRT 1’de yayımlanmaya başlayan ve 2 sezon devam eden “Yedi Güzel Adam” dizisi adını Cahit Zarifoğlu’nun şiirinden almıştır. Dizide Cahit Zarifoğlu’nu oyuncu Baran Akbulut oynamıştır. Bu diziyle birlikte gençlerin Cahit Zarifoğlu ve diğer yazarlara olan ilgisi artmıştır. Şairin yaşamını anlatan ve 2007 senesinde çekilen, yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un üstüne aldığı “Cahit Zarifoğlu – Yaşamak” isimli bir belgesel de bulunmaktadır.

Yürekdede ile Padişah Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

Yürekdede ile Padişah kitabı 96 sayfadan buluşmaktedir. Kitabın sayfa sayısı yayımlandığı yayınevi ve özel baskılara göre değişiklik göstermektedir.

Yürekdede ile Padişah Kitabının Türü Nedir?

Yürekdede ile Padişah kitabının türü masaldır.

Yürekdede ile Padişah Kitabının Konusu Nedir?

Yürekdede ile Padişah kitabında Yürek Hasan ve Ayşe çiftinin develerini de alarak yaylaya gitmek için çıktıkları yolda yaşadıkları maceralar anlatılmaktadır. Yürekdede ile Ayşe Nine birbirini çok seven ve sayan yaşlı bir çifttir. Beş vakit namaz kılıp dua etmekte, birbirlerine iltifat ederek sevgi içinde hayatlarını sürdürmektedirler. Her yıl olduğu gibi yaylaya çıkmak için develerini de alarak yola çıkmışlardır. Yolda konakladıkları sırada bir atlı gurubu tarafından ziyaret edilen Ayşe Nine ve Yürekdede çok sevinmiş ve konuklarını en iyi biçimde ağırlamaya çalışmıştır. Ağırladıkları misafirler içinde bulunan padişah ise Yürekdede’nin iyilik ile yücelmiş kişiliğine hayran olmuştur. Yürekdede ile Ayşe Nine’nin mutlu sonla biten hikayesinde “bir güzel söz, bir sevgiye” alınan devenin önemi de büyüktür.

Yürekdede ile Padişah Ana Karakterleri Kimlerdir?

Yürekdede ile Padişah kitabının karakterleri aşağıda listelenmiştir:

 • Yürek Hasan (Yürekdede): Gözü tok, yüreği zengin, merhametli, sevecen ve dinine bağlı bir kişidir.
 • Ayşe: Yürek Hasan’ın çok sevdiği eşidir. Gözü tok, yüreği zengin, dinine bağlı, tatlı dilli ve çalışkan bir kadındır.
 • Padişah: Adaletli, inançlı, iyi huylu, güzel yüzlü bir padişahtır.

Yürekdede ile Padişah Kitabı Kimler için Uygundur?

Yürekdede ile Padişah kitabı hem çocuklara, hem de çocuk kitabı okumayı seven, Cahit Zarifoğlu’nun kitaplarına ilgi duyan yetişkinlere uygun bir kitaptır. Yürekdede ile Padişah kitabını okuyabilecek yaş gurupları aşağıda listelenmiştir:

 • 9-15 yaş arası
 • 16-22 yaş arası
 • 23-29 yaş arası
 • 30-36 yaş arası
 • 37-43 yaş arası
 • 44-50 yaş arası
 • 50-60 yaş arası
 • 70-80 yaş arası

Yürekdede ile Padişah Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

Yürekdede ile Padişah kitabının kişisel gelişime sağladığı katkılar aşağıda listelenmiştir:

 • Yürekdede ile Padişah kitabı çocukların okumayı sevmesini sağlamaktadır.
 • Çocuklara İslam dinin güzelliklerini öğretmektedir.
 • Zenginliğin eldekilerle değil yürektekilerle olduğu, iyilik yapanın iyilik bulacağı öğretmektedir.
 • İyilik yapmanın insan ruhunu yücelteceği öğretilmektedir.
 • Yürekdede ile Ayşe ninenin sevgisi aracılığıyla sevginin güzelliği öğretilmektedir.
 • Misafir ağırlamanın güzelliği, bereketi hatırlatılmaktadır.
 • Kitap okuyan çocukların hafızası güçlenmektedir.
 • Yürekdede ile Padişah kitabı çocukların keyifli vakit geçirmesini ve hayal gücünün gelişmesini sağlamaktadır.

Yürekdede ile Padişah Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

Yürekdede ile Padişah, çocuklar için yazılmış bir kitap olsa da yetişkinler tarafından da alınan ve keyifle okunan bir kitaptır. Metni ve kapak dizaynıyla sanat eseri niteliği taşımaktadır. Kapak tasarımı içeriği yansıtacak biçimde hazırlanmaktadır. Çünkü okurlar kitap seçimi yaparken kapak tasarımlarına önem vermektedir. Kitap kapakları estetik ve ilgi çekici olmalı, hedef kitleye hitap etmelidir. Tasarımda içerik doğru yansıtılmalı, resim ve yazı bir bütün halinde sunulmalıdır. Okurların ilgisini çeken kitap kapakları kendi reklamını yaparak kitabın satış oranının artmasını sağlamaktadır.

Yürekdede ile Padişah kitabının kapak tasarımını üstelenen tasarımcının metni iyi anlaması, kitabın mesajını ve duygusunu resim diline doğru biçimde aktarabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle dizayna başlamadan önce kitap ile ilgili geniş bir şekilde bilgi edinilmelidir. Tasarımcı, en iyi sonuç için editör ve yazar iş birliği içinde olmalıdır. Yürekdede ile Padişah kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir:

 • Tasarım sürecinde editör ve tasarımcı iletişim halindedir.
 • Tasarımcı, doğru tasarımı yapabilmek için Yürekdede ile Padişah kitabı ile ilgili bilgi edinmektedir.
 • Kapak tasarımı için eskiz hazırlanmaktadır.
 • Tasarım için uygun teknik seçilmelidir.
 • Tasarım için tespit edilen görsellerin yüzey üzerinde kullanılacağı alan belirlenmektedir.
 • Tasarımın son aşamasına gelindiğinde de boyama teknikleri kullanılmaktadır.

Yürekdede ile Padişah Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Yürekdede ile Padişah kitabı için kullanılan malzemeler aşağıda listelenmiştir:

 • Yürekdede ile Padişah kitabının cildi için karton yahut mukavva üzerine deri, kağıt veya bez kaplanmaktadır.
 • Yürekdede ile Padişah kitabını sevkiyata göndermeden önce hasar kontrolü yapılmalıdır.
 • Kitapta kullanılan mürekkebin ve kâğıdın değerine dikkat edilmelidir.
 • Kitapta baskı hatası yahut eksik sayfa olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Kitabın kolay okunması için mat renk kağıt kullanılmalıdır.

Yürekdede ile Padişah Benzeri Diğer Eserler Nelerdir?

Yürekdede ile Padişah kitabına andıran 23 adet eser aşağıda listelenmiştir:

 • Yalnız Efe
 • İlk Namaz
 • Ömer’in Çocukluğu
 • Somon Balıklarının Esrarengiz Yolculuğu
 • Konuşan Kitap
 • Kuşların Uzun Yolculuğu
 • Şahmeran Hikayesi
 • Üç Kafadar Balık
 • Kendini Merak Eden Ağaç
 • Bal Kuşu’nun Öfkesi – Çocuklar İçin Bilgelik Hikayeleri 10
 • Sevdalı Bulut
 • Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
 • İki Yıl Okul Tatili
 • Define Adası
 • Robin Hood
 • Gulliver’in Gezileri
 • Oliver Twist
 • Üç Silahşörler
 • La Fontaine’den Seçmeler
 • Pollyanna
 • Andersen Masalları
 • Pinokyo
 • Heidi

Cahit Zarifoğlu Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

Cahit Zarifoğlu benzeri diğer yazarların bir kısmı aşağıda listelenmiştir:

 • Ömer Seyfettin
 • Muallim Naci
 • Kazım Uysal
 • Ayşe Şener
 • Mustafa Güneş
 • Halil Boztepeli
 • Osman Koca
 • Yasemin Katı
 • Fatma Hazan Türkkol
 • İhsan Süreyya Sırma
 • Nazım Hikmet Ran
 • Jules Verne
 • Robert Louis Stevenson
 • Howard Pyle
 • Jonathan Swift
 • Charles Dickens
 • Alexandre Dumas
 • Jean de La Fontaine
 • Eleanor H. Porter
 • Hans Christian Andersen
 • Carlo Collodi
 • Johanna Spyri

YÜREKDEDE İLE PADİŞAH PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu