Eğitim Kitapları

Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı PDF indir

Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı PDF indir, e-kitap sitemizde Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mustafa Özdemir tarafından kaleme alınan Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı kitabı 165 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı kitabını 9786257713573 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı kitap özeti, Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı pdf oku, Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı yandex, Mustafa Özdemir e-kitap pdf, Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı PDF Drive, Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı PDF Oku

Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı Kısa Özet

Zazalar, Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran dillerinin İran grubundan Farsça dillerine ait olan Zaza dilini konuşan İranlı bir halktır.

Zazalar, Pers ve Sasani İmparatorluğu içinde yaşayan azınlık bir halktı. Sasani saraylarında konuşulan dil Zazacaydı.

Sasani İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Zazalar hali hazırdaki İran sınırları içinde Hazar Denizi’nin batısındaki Deylem bölgesine çekilip orayı yurt edindiler. Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorlardı. Zazalar savaşçı bir halk olduğundan bir çok devlete paralı askerlik de yaptılar. 650 senelerından sonra Türk boylarının bunun yanında başka devletlerin de galibiyetle biten bir çok savaşta paralı asker olarak görev almışlardır.

Mimari becerileri de olan bir halktır Zazalar. Hazar Denizi’nin güneyindeki Kazvin şehrinde bulunan Alamut Kalesi Zaza mimarisidir.

Zazaların dini, ağırlıklı olarak İslam’dır. Mezhep yoğunluğu ise Sünnilik (Hanefi ve Şafii) ve Aleviliktir.

Zazalar tarih boyunca yerleşik düzene geçemedikleri için dünyanın her yerine dağılmış durumdalar. Yoğun olarak Fırat-Dicle-Murat havzasında yaşamaktalar.

Zazaki Raşti Zoniy Kitabı Zazaca Gramer Dil Sözlüğü ve Evrensel Kadim Homay İnancı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu