Teknoloji Kitapları

Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri PDF indir

Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri PDF indir, e-kitap sitemizde Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Haluk Zülfikar tarafından kaleme alınan Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri kitabı 136 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri kitabını 9789753536233 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri kitap özeti, Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri pdf oku, Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri yandex, Haluk Zülfikar e-kitap pdf, Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri PDF Drive, Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri PDF Oku

Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri Kısa Özet

Dünyada iklim değişiminde gelinen son durum, negatif yönlü değişimin üstel bir artışla sürdüği, etkilerinin küresel çapta ve katlanarak artış gösterdiği yönündedir. Nitekim gelinen noktada, iklim değişimi ile yaşanan sonuçların, başka yahut farklı sonuçların da nedeni haline gelmesiyle, iklim değişim etkilerine dair analizlerin giderek komplike duruma geldiği, doğrusal tahminlerin işlevlerini yitirdiğini görmekteyiz. Sürdürülebilir büyüme, küresel kalkınma, sağlıklı yaşam, korunan nesiller ve yaşanabilir gelecek gibi global varlık unsurları, *iklim Değişim Yönetimi* olgusunun gereğini gözler önüne seren temel toplumsal hedefler olarak tanımlanabilmektedir. Bazı ifadelerde iklim değişimi ile eş manalı olarak küresel ısınma şeklinde de vurgulanan olgu, meselenin artık yalnızca buzulun üzerinde mahsur kalan *ayı*’nın değil, bizim ve çocuklarımızın en temel varlık meselesi olduğunu göstermektedir. Sağlık, demografi, çevre ve sosyal-psikoloji, adalet gibi bir çok alanın yanında, emek verimliliği, büyüme, kalkınma, kentleşme, istihdam, sanayi, enerji, ulaşım, tarım, gıda, hayvancılık, turizm, finans, sigorta ve tüketim gibi başlıklar da düşünüldüğünde, sorunun ne denli geniş bir etki alanında ve katlanarak artacağı daha da netleşmektedir. Zira İstanbul Üniversitesi olarak ülkemizde iklim değişimi ve etkileri üzerine yaptığımız araştırma göstermektedir ki, halkımız yerkürenin en mühim sorununu %40 oranla *iklim değişimi* olarak tanımlıyor; buna karşın dünyanın en mühim sorununu ise yoksulluk/yoksullik ve savaş/ şiddet/terör olarak ifade ediyor. Fark edileceği üzere, halkımız dünyaya ait poblemleri, yerküreye ait sorunlardan farklı hissediyor. Dünyayı temel olarak bireylerin alanı olarak görürken; yerküreyi zihninde, canlı ve cansız tüm varlıkların alanı olarak konumlandırıyor.
Halkımız iklim değişimini temel olarak *hava*, *hava hadiseleri* ile tanımlıyor. İklim değişimi denildiğinde akla bir çırpıda sıcaklık-kuraklık-küresel ısınma geliveriyor (%57). Türkiye insanının %84’ü, havaların çok değiştiğini, aşırı sıcaklık, kuraklık, fırtına ve yağışın/sellerin mühim miktarda arttığını dile getiriyor; bunun da iklim değişikliğinin sonucu olduğuna inanıyor. Nitekim ülkemizdeki her 4 kişiden 3’ü, gelecekten bu gösterilen nedenle ciddi miktarda endişe ediyor. Lâkin, önümüzdeki zamanlarda olası sorun türlerine dair yaygın bir bilgi yok. Bu bilgi eksikliği, ne yazık ki, ne tür önlemler alınabileceği hususunda da kendini göstermekte. Her 5 ülke insanımızdan 4’ü çözüm için fedakârlık yapmaya hazır olmasına karşın, bu hususta neler yapması gerektiği hususunda bilgiye veya yeterli bilgiye sahip değil. Özetle, ülkemizde iklim değişimi ve etkilerinin kontrol altına alınması hususunda ilginin olduğu, lâkin bu ilginin doğru türde ve yeterli miktarda bilgi sahipliğine dönüştürülemediği analiz edilmektedir.

Zihin ve İçgörü Kapsamında İklim Değişimi ve Etkileri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu