PDF

Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez PDF Oku indir

Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez kitabını araştırdık. Ayrıca Ali Işık tarafından kaleme alınan Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez kitap özetinin yanı sıra, Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez pdf oku, Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez yandex, Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez e-kitap pdf, Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez PDF Drive, Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez PDF indir Oku

Yabancı dil eğitiminde, harcanan bunca kaynak ve emeğe rağmen, istediğimiz düzeyde verim alınamamaktadır. Bu yetersizliğin başlıca nedeni yabancı dilin nasıl öğrenileceğinin bilinmemesidir. Genelde, yabancı dil bilmek, dil bilgisi kaideleri ve sözcük bilmekle eş değer tutulmuş, bütün çabalar bunları bilinçli olarak öğrenmek veya ezberlemek üzerine yoğunlaşmıştır. Yani yabancı dil çalışmalarında dil bilgisi kaidelerinı, matematik öğrenir gibi bilinçli olarak irdeleyip bol miktarda alıştırma yapmak suretiyle bilinçaltına yerleştirmek amaçlanmıştır. Hâlbuki, insanlar bilinçli olarak dil bilgisi kaidelerinı bilmeden dili kullanabildikleri gibi, dil bilgisi kaidelerinı bildikleri hâlde dili kullanamamaktadır. Bu nedenle, yabancı dil eğitiminde başarıyı yükseltmek için atılacak en mühim adım, “yabancı dil bilgisi bilmek = yabancı dil bilmek” yanılgısından dönmektir. Diğer bir adım da yabancı dil eğitiminde edinme ve öğrenme içindeki farkı bilmek ve bu doğrultuda çaba sarf etmektir. Öğrenme, hedeflenen gramer kaidelerinın şuurlu bir biçimde irdelenmesinden sonra, bol miktarda alıştırma ve pratik yapmak suretiyle otomatik hâle getirilen bilinçli bir zamantir. Edinme ise doğuştan varolan dil potansiyelinin, edinim cihazının harekete geçirilmesine ve bilinçaltında öğrenilen dilin sisteminin oluşturulmasına neden olan bir zamantir. Edinimi gerçekleştirmenin yöntemi ise bol bol anlaşılabilir girdi elde etme yolları arayarak, yabancı dili bir araç olarak tercih ederek öğrenmektir. Herkesin bir biçimde bir yabancı dil uğraşısı olmuştur. Biz de, diğer aile fertlerimiz veya bazı dostlarımız gibi, yabancı dil öğrenenler kervanına katıldık. Uğraştık, zaman ayırdık, senelerimizi verdik; ama yine de istediğimiz yere gelemedik. Bu çalışma, yabancı dil öğrenirken yaşadığımız poblemlerin ve başarı eksikliğinin nedenlerini açıklamak, bazı tavsiyelerde bulunmak maksadıyla hazırlanmıştır. Yabancı dil öğrenirken ve öğretirken elde edilen tecrübeler, akademik çalışmalarla harmanlanarak sunulmuştur.

Böylelikle kitap yabancı dil öğrenmek isteyenlere bu işi nasıl yapabilecekleri hususunda yol gösterecek, yabancı dil öğretmenlerine de bir dili nasıl öğretmeleri gerektiği hususunda ışık tutacaktır. Bu kitapta ifade edilen fikirleri daha akademik bir boyutta ele alan Dr. Hasanbey Ellidokuzoğlu’nun çalışması da sona eklenmiştir. Daha ayrıntılı kuramsal bilgi elde etmek isteyenler için, bu bölümün doyurucu bulunacağını düşünüyorum. Bu çalışma, öğretmen dostlarımın da destekleriyle ortaya çıkmıştır. Çalışmanın taslağının oluşturulmasında katkı sağlayan Nihal Özsarı’ya, yabancı dil çalışanlar için faydalı olabilecek internet siteleri ile alakalı bölümün hazırlanmasında büyük emek harcayan Asım Yalnız’a ve bunları güncelleyen Mutlu Korkmaz’a, çalışmayı bir öğretmen gözüyle değerlendiren Gonca Altmışdört’e, Türkçenin kullanımı yönünden inceleyen Cemil Ekiyor’a ve Ertan Erol’a, bilgisayar desteği hususunda yardımlarını esirgemeyen Vedat Kıymazarslan ve Önder Haluk Tekbaş’a teşekkür ederim.

Ali Işık – Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu