PDF

Aragon – Mutlu Aşk Yoktur PDF Oku indir

Aragon – Mutlu Aşk Yoktur PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Aragon – Mutlu Aşk Yoktur kitabını araştırdık. Ayrıca Aragon tarafından kaleme alınan Aragon – Mutlu Aşk Yoktur kitap özetinin yanı sıra, Aragon – Mutlu Aşk Yoktur pdf oku, Aragon – Mutlu Aşk Yoktur yandex, Aragon – Mutlu Aşk Yoktur e-kitap pdf, Aragon – Mutlu Aşk Yoktur PDF Drive, Aragon – Mutlu Aşk Yoktur Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Aragon – Mutlu Aşk Yoktur PDF indir Oku

Louis Aragon, Türk okurunun iyi tanıdığı çağdaş bir şair, romancı ve deneme yazarı. Mutlu Aşk Yoktur başlığını taşıyan bu yapıt, O’nun çeşitli kitaplarından seçerek çevirdiğimiz ve belirli bir sıra gözeterek sunduğumuz şiirlerden oluştu. Aragon, 3 Ekim 1897’de Paris’te dünyaya gözlerini açtı. Ortaokul ve lise öğrenimini Neuilly’de gördü. O senelerda en fazla Barres, Gorki ve Rousseau’yu tanımaya çalıştı. Yükseköğrenimini tıp fakültesinde yaptı ve doktor oldu. Aragon, 1917 senesinde Andre Breton ile tanıştı. Bu tanışma, 14 yıl sürecek olan bir edebiyat dostluğunun kapısını açtı. Her ikisi de, önce “dadacılık” ve kısa bir süre sonra da “gerçeküstücü lük” akımı içinde yer aldılar. Bir sanat ve edebiyat akımı olarak I.Dünya Savaşı esnasında yaşanan “dada” hareketi, alışılmış toplum düzenini, kültürünü ve sanatını yıkmayı amaçlamaktaydı. Bunu yaparken de akıldışılığı, sezgiyi, rastlantıyı ve acımasız bir ironi’yi ön planda tutuyordu. Zürih ile New York’ta bunun yanı sıra doğan ve Tristan Tzara, Hans Arp, Francis Picabia…gibi sanatçılar tarafından temsil edilen bu başkaldırma hareketi, kısa bir sürede İsviçre’den Almanya’ya ve Fransa’ya yayıldı. Aragon da “dadacı” akıma ilgisiz kalmadı, 1919’da Andre Breton ve Philippe Soupault ile birlikte Litterature adlı dergiyi kurdu, 1920’de ilk şiir kitabı olan Feu de Joie yi ve 1921’de de Anicet ou le Panorama adlı romanını yayımladı. Pek çok yazar arkadaşı gibi, Aragon, eksiksiz bir nihilizme varan “dada” hareketinden 1922’de koptu ve kısa bir süre sonra “gerçeküstücülük” akımına katıldı.

Ruhsal otomatizm aracılığı ile sanatsal ve düşünsel her türlü değerin köklü bir biçimde yenilenmesini amacında olan ve esas itibariyle “dada” hareketinden doğan bu .akım, büyük ilgi topladı. Breton, 1924’de Manifeste du Surrealisme’i yayımladı. La Revolution Sürrealiste adlı derginin ilk sayısı da o yıl çıktı. Aragon’un ikinci şiir kitabı olan Mouvement Perpetuel (1926)’i, başkentin günlük yaşamını arayan bir adamın öyküsünü işleyen Le Paysan de Paris (1926) adlı romanı izledi. 1927’de Komünist Partisi’ne girdi, bu partinin sanat ve edebiyat konularındaki sözcülüğünü üstlendi. 1928’de, yaşamının en mühim olayını yaşadı: Bu, kendisi gibi ünlü bir romancı olan Rus kökenli Elsa Triolet ile tanışmasıydı. 1939 senesinde bir evliliğe dönüşecek olan bu ilişki, Elsa’nm ölüm tarihi olan 16 Haziran 1970’e kadar sürdü. Elsa, Aragon’un şiirleri ve romanları için eşsiz bir esin kaynağıydı artık. Bu karşılaşma, O’nun gerçeküstücülerden kopması için de bir başlangıç olmuştu. 1930’da Sovyetler Birliği’ni ziyaret etti. Sosyalizmin kuruluşunu lirik bir biçemle kelimelerine ekledi: Hourra l’Oural (1934). Gerçeküstücülerle ilişkisini tamamen kesti .

Aragon – Mutlu Aşk Yoktur PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu