PDF

Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek PDF Oku indir

Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek kitabını araştırdık. Ayrıca Cengiz Aytmatov tarafından kaleme alınan Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek kitap özetinin yanı sıra, Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek pdf oku, Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek yandex, Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek e-kitap pdf, Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek PDF Drive, Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek PDF indir Oku

Cengiz Aytmatov: Çok yönlü bir kişilik, özgün bir yazar. 1928 senesinde Kırgızistan’da doğmuştur. Aytmatov, en geniş anlamda Türk kültürünün dünya çapında yeni ve kuvvetli bir atılım yapabilmesini sağlayacak mühim bir değerdir. Buna karşılık Türk kültürü ve Türkiye, Aytmatov’un birikiminden yeterince yararlanamamaktadır. Elips Kitap olarak, Türkiye ve Türk kültürünün bu eşsiz hazinesini layıkıyla değerlendirebilmenin alt yapısını kurmayı amaçlıyoruz. Aytmatov, çok yönlü bir kişiliktir. Her şeyden önce iyi bir edebiyatçıdır, saygın bir entelektüeldir, Rusya ve Orta Asya’da devlet başkanlarıyla dostlukları olan etkin bir siyasi güçtür. Özgün bir yazardır. Herhangi bir ekol yahut akıma mensup değildir. Kendi tarzını oluşturmuştur. Düzenlenmesine öncülük ettiği Issık Göl Forumu, dünya çapında mühim entelektüelleri bir araya getiren, çevre kirliliği başta olmak üzere insanlığın ortak poblemlerina dikkat çeken bir etkinlik olmuştur. Bu forum, Sovyetler Birliği’nin dış dünya ile ilk ve en mühim entelektüel ilişkisi özelliğini taşıması yönünden tarihi bir öneme sahiptir. Aytmatov’un, ana teması, aşk, sevgi, hüzün gibi insana ait özellikler olan eserleri, lirik, mitolojik ve kozmik öğelerle bezenmiştir. Sadece soyut aşkı anlatmakla kalmamış, onun gerisindeki sosyal, kültürel ve psikolojik etkenleri de eserlerine yansıtmıştır. Eserlerindeki psikolojik ve sosyal çağrışımlar ile soyutlamalar, temel aldığı yerel unsurları evrensel boyuta taşıyabilmesini sağlamıştır.

Hikâye ve romanlarında ele aldığı konuları işlerken, canlı cansız, gerçek hayal her şeye bir ruh katması en mühim özelliklerinden biridir. Rusça orijinallerinden tercüme edilerek dünya çapında tanınıp sevilmesine rağmen, eserlerindeki konular genelde Türk kültürüne ilişkin unsurlar eşliğinde işlenmektedir. Yazdığı eserlerin bir diğer temel unsuru da, bireysel ve kültürel özgürlüktür. Sovyetler Birliği zamanında dahi bu temaları cesurca işlemekten çekinmemiştir. Aytmatov, arkasında yeterli tanıtım ve lobi faaliyeti olmamasına karşın, giderek daha yaygın biçimde dünyanın en mühim edebiyatçısı olarak kabul edilmektedir. KİTAPTAKİ ÜÇ ÖYKÜ;  Yıldırım Sesli Manasçı , Yüz Yüze,  Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

Cengiz Aytmatov – Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu