Edebiyat Kitapları

Dünden Bugüne Dünya Destanları PDF indir

Dünden Bugüne Dünya Destanları PDF indir, e-kitap sitemizde Dünden Bugüne Dünya Destanları kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Dünden Bugüne Dünya Destanları kitabı 495 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Dünden Bugüne Dünya Destanları kitabını 9786059636902 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Dünden Bugüne Dünya Destanları kitap özeti, Dünden Bugüne Dünya Destanları pdf oku, Dünden Bugüne Dünya Destanları yandex, Kolektif e-kitap pdf, Dünden Bugüne Dünya Destanları PDF Drive, Dünden Bugüne Dünya Destanları Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Dünden Bugüne Dünya Destanları PDF Oku

Dünden Bugüne Dünya Destanları Kısa Özet

Dünden Bugüne Dünya Destanları*Sözlü geleneğin bir ürünü olarak doğan, antik zamandaki örneklemeleriyle, ilkleriyle anılan epik şiirler, mitolojiler ve bu kitapta bulacağınız bir çok coğrafyada, farklı kültürlere ait farklı zamanların büyük anlatıları olan destanlar… Bir toplum için; içinde, bugünkü terminolojiyle tarih, coğrafya, teoloji, antropoloji, sosyoloji, mitoloji, arkeoloji, fi loloji ve edebiyatı barındıran, genel terminolojiyle meydana geldiği kültürün büyük bir yansıması olan, insanoğlunun en mühim kültürel miras geleneği… Destanların diğer edebi örneklerden ayrılan mühim özelliği ve belki de en mühim farkı, en eskilerini özellikle de Gılgamışları, İlyadaları, Aeneasları düşünecek olursak yüzsenelerca aktarılan görsel belleği ile birlikte süre gelen işitsel belleği aracılığıyla kendi türlerini besleyen en mühim kültürel aktarım olmasıdır. Biz bilim insanları bugün bu geleneği, dilimizin refl eksi olarak özellikle de öncül emsallari, daha geç emsallari ile birlikte *destan* kelimesi ve/yahut terimi ile karşılamaya çalışıyoruz. Peki, hemen hemen 2500 yıl önce ismi konan bu anlatı şekili, ne kadar yaratıcıları tarafından da destan olarak isimlendirilmiştir. Hangi destan yaratıcısı anlatmak istediğini, bugünkü *destan* kelimesi karşılığı için hazırlamıştır. Peki, hangi destan yaratıcısı ve yaratıcıları belli edebi kurullara uyarak bir destan oluşturmuştur. Homeros mu? Vergillius mu? Yoksa Dante mi? Yoksa Sümer Halkı mı? Hint halkı mı? Türk Halkı mı? Bunun yanıtını vermek objektif her birey için aslında basittir. Çünkü hiçbir destan yazıldığı zaman destan olmamıştır.

Kulaktan kulağa, gözden göze, beyinden beyine aktarılan bir kültürel miras olduğu sürece oluşturanlardan çok sonra *destan* kimliğini almıştır. Destanların uzun ömürlü olmasındaki en mühim neden ise oluşturuldukları zamanlardan bin senelerca, yüz senelerca sonra bile hafızalarda yer alabilmesidir. Okunmak için yaratılmamışlardır, yalnızca var olmak için oluşturulmamışlardır, belki yüzsenelerca genişletilmişler, ama en mühimsi var oldukları dönemi hem yaşayanlara hem de sonrakilere kayıt altına almak için nesillerden nesillere aktarılmışlardır. Kendi alanlarında uzman olan dil bilimcilerin, edebiyatçıların, kültür tarihçilerinin hazırladığı bu özel kitap içinde, Asya kıtasının en doğusundan, Avrupa kıtasının en batısına; literatürde yahut oluşturdukları toplumlarda *destan* niteliği taşıyan anlatıların geniş bir yelpazesini bulacaksınız. Her birini sıra sıra okuduğunuzda bu kadar geniş bir coğrafya ve zaman diliminde oluşturulmuş olmalarına rağmen farklı toplumlardaki benzer kültürel etkileşimleri de fark etme olanağı bulacaksınız.*

G. Kökdemir

Dünden Bugüne Dünya Destanları PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu