PDF

E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras PDF Oku indir

E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras PDF Oku indir, e-kitap sitemizde E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras kitabını araştırdık. Ayrıca E. T. A. Hoffmann tarafından kaleme alınan E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras kitap özetinin yanı sıra, E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras pdf oku, E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras yandex, E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras e-kitap pdf, E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras PDF Drive, E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras PDF indir Oku

On sekizinci yüzyıl sonu ve on dokuzuncu yüzyıl başlarının dünya hadiseleri Almanya’ya yeni bir atılım için büyük olanaklar vermişti. Ulusların tarihinde bu gibi toplumsal ve felsefi coşku anlarında büyük şairler yetiştiği her zaman gözlemlenen bir olaydır. İçinde bulundukları müthiş durum, kabiliyetli kimseleri kamçılar ve onları deha düzeyine kadar ulaştırabilir. Bunun bir sonucu olarak Büyük Devrim’in ve özellikle Napoleon savaşlarının sahnesi olan Almanya’da, dünyanın bu dönüm noktasında, Alman devlet ve siyaset adamlarının ve onları izleyen Alman ulus ve halkının katılımı Almanya’da yer yer büyük güçlerin belirmesine yol açtı. Bu belirişlerin en renklisi, en garibi, en şairanesi ve kesinlikle en zarifi -fakat Novalis şiirde onun gücüne erişebilmiştir- Doğu Prusya eyaletinin merkezi olan Königsberg’de doğan Ernst Theodor Willhelm Hoffman’dır. Bu yazarı herkes ufak adlarının ilk harfleriyle tanır ve bunlar da E.T.A.’dır. Çünkü Hoffmann, müziğe ve müziğin en zarif ve hassas dehası Mozart’a duyduğu hayranlığın onuruna, adlarının arasına Amadeus adını da katmıştır. Ve böylece tam adı Ernst Theodor Willhelm Amadeus Hoffmann olmuştur. Hoffmann’ın anne ve babası da garip insanlardı. Oğullarıyla hiç ilgilenmeyip ona hiç bakmadılar. Küçük Ernst’i dayısı büyüttü. Ona güzeli, zevkliyi, zarifi, doğruyu öğretti.

Hoffmann hukuk öğrenimi yaparak ve devlet memuru oldu. Posen kentinde görevli olduğu sırada dili ve fotoğrafları yüzünden başı belaya girdi. Posen’de kendi üstleri ile ilgili yazı ve çizgiyle bazı karikatürler yaptı. Bu durum hoşa gitmedi ve Hoffmann memurluktan çıkarıldı. O da Varşova’da kaldı. Lakin, 1806 senesinde Napoleon Almanya’ya karşı büyük zaferlerini elde etmişti ve Prusya İmparatorluğu tam bir karmaşa içinde yer alıyordu. Bu arada zaten pek sevilmeyen bir memura, Hoffmann’a yeniden görev verecek durumda değillerdi.

E. T. A. Hoffmann – Uğursuz Miras PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu