PDF

Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı PDF Oku indir

Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı kitabını araştırdık. Ayrıca Eduardo Galeano tarafından kaleme alınan Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı kitap özetinin yanı sıra, Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı pdf oku, Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı yandex, Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı e-kitap pdf, Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı PDF Drive, Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı PDF indir Oku

Mayalar, Yahudiler, Araplar, Çinliler ve bu dünyanın diğer bir çok sakini için bugün yılın ilk günü değil. Bugünün tarihi Roma tarafından, Vatikan Roma’sı tarafından, kutsanmış emperyal Roma tarafından icat edildi ve senelerın bu sınır kavşağını bütün insanlığın kutladığını söylemek bi hayli abartılı bir ifade. Ama şunu kabul etmek gerekiyor: zaman bize, yani gelip geçici yolcularına karşı yeterince sevecen ve bugünün günlerin ilki olabileceğine inanmamıza ve onun bir manav gibi neşeli olmasını istememize olanak sağlıyor. 1492 senesinde bugün Granada düştü ve onunla birlikte Müslüman İspanveya. Kutsal Engizisyon’un zaferi: Granada camilerin, kiliselerin ve sinagogların birbirine komşu olabildiği son İspanyol krallığıydı. Aynı yıl Amerika’nın fethi başladı. O sırada Amerika halen isimsiz bir gizemdi. Ve onu izleyen senelerda, değişik mekanlardeki odun yığınlarında aynı ateş Müslümanların kitaplarını, Yahudilerin kitaplarını ve yerlilerin kitaplarını yaktı. Ateş, cehennemden doğan sözcüklerin gittikleri yerdi. İsa’dan önce 47 senesinin üçüncü gününde Antik Çağ’ın en ünlü kütüphanesi cayır cayır yandı. Romalı lejyonlar Mısır’ı istila ettiler ve Julius Sezar’ın Kleopatra’nın erkek kardeşiyle giriştiği çarpışmalardan birinde, alevler İskenderiye Kütüphanesi’ndeki binlerce papirüs rulonun büyük bir kısmını kül etti. Birkaç bin yıl sonra Kuzey Amerikalı lejyonlar Irak’ı istila ettiler ve George W. Bush’un kendi icat ettiği düşmana karşı gerçekleştirdiği haçlı seferinde Bağdat Kütüphanesi’nin binlerce kitabı yanıp kül oldu. Tüm insanlık tarihinde kitapları savaşlardan ve yangınlardan korumaya yönelik şu projenin bir benzeri daha olmadı: seyyar kütüphane, Onuncu Yüzyılın sonlarında Pers ülkesinin büyük veziri Abdül Kasım İsmail’in bulduğu bir fikirdi. Bu ileri görüşlü adam, yorulma nedir bilmez gezgin, kütüphanesini yanında taşıyordu.

İki kilometre uzunluğunda bir kervan oluşturan dört yüz deve, sırtlarında yüz on yedi bin kitap taşıyordu. Develer bunun yanı sıra eser katalogu vazifesi de görüyorlardı: her deve grubu Pers alfabesinin otuz iki harfinden biriyle başlayan kitap isimlerini taşıyordu.

Eduardo Galeano – Ve Günler Yürümeye Başladı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu