PDF İndir

Fener Balat Ayvansaray PDF indir

Fener Balat Ayvansaray PDF indir, e-kitap sitemizde Fener Balat Ayvansaray kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ahmet Özbilge tarafından kaleme alınan Fener Balat Ayvansaray kitabı 312 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Fener Balat Ayvansaray kitabını 9789753902366 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Fener Balat Ayvansaray kitap özeti, Fener Balat Ayvansaray pdf oku, Fener Balat Ayvansaray yandex, Ahmet Özbilge e-kitap pdf, Fener Balat Ayvansaray PDF Drive, Fener Balat Ayvansaray Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Fener Balat Ayvansaray PDF Oku

Fener Balat Ayvansaray Kısa Özet

25 senedir yurtiçinde ve dışında klavuzluk yapan Ahmet Faik Özbilge, eski İstanbul’un mühim yerleşim merkezlerinden, Haliç kıyılarındaki Fener, Balat ve Ayvansaray semtlerini karış karış dolaşarak elinizdeki bu kitabı kaleme aldı.

Kitap, Kariye Müzesi’nden başlayıp, Ayvansaray Surları’nı takip eden, ardından da Balat ve Fener’i geçip, Cibali’ye dek uzanan, bir tam günde katedilebilecek gezi güzergahını anlatmakta.

Gezi boyunca Bizans ve Osmanlı zamanından kalan, bir kısmı kaderine terk edilmis, bir kısmıysa hâlâ zamana ve ilgisizliğe direnebilen sinagog, kilise, cami, saray, zindan, türbe, mektep, hamam ve çeşmelerin hazin hikayelerini dinleyeceksiniz.

Şehrin kültürel mozaiğinin temelini oluşturan üç büyük dine mensup bireylerin yan yana kutladıkları Paskalya, Hıdrellez, Hamursuz ve Ramazan bayramlarında neler yapıldığını, neler yenilip içildiğini, içinde her şeyin olduğu ve bir arada yaşamanın simgesi olan o güzelim aşurenin tadını alırmışçasına okuyacaksınız.

Zaman zaman kendinizi kıraathaneleri, restoranları, meyhaneleri, çarşıları, dükkanları, imalathaneleri dolaşırken bulacak; 6-7 Eylül Olayları, Varlık Vergisi uygulaması, Meclis-i Mebusan’ın kuruluşu, Büyük Mübadele, köyden kente göç gibi toplumsal hadiselerin bölgeye etkilerini göreceksiniz.

Son senelerda, Avrupa Birliği’nin de çeşitli fonlarla rehabilitasyonuna katkıda olduğu Fener, Balat, Ayvansaray semtlerini gezmeye gittiğinizde veya evinizde, Ahmet Faik Özbilge’nin sohbet havasında yazdığı bu kitabı okurken büyük keyif alacaksınız…

Fener Balat Ayvansaray PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu