PDF

Hızlı Okuma Teknikleri PDF Oku indir

Hızlı Okuma Teknikleri PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Hızlı Okuma Teknikleri kitabını araştırdık. Ayrıca Kolektif tarafından kaleme alınan Hızlı Okuma Teknikleri kitap özetinin yanı sıra, Hızlı Okuma Teknikleri pdf oku, Hızlı Okuma Teknikleri yandex, Hızlı Okuma Teknikleri e-kitap pdf, Hızlı Okuma Teknikleri PDF Drive, Hızlı Okuma Teknikleri Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Hızlı Okuma Teknikleri PDF indir Oku

BELLEME ÇERÇEVESİ Tanımı: Belleme okuma esnasında edinilen bilginin istenildiğinde çağrılabilecek biçimde hafızaya yerleştirilmesi sürecidir. Genel Hafıza konusu son bölümde daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Bu güne kadar yüzlerce kitap okuduğumuzu bilinmekte. Eğer bu kitapların içeriklerini hafızamızda tutabilseydik şimdi profesyonel bilgi uzman kişilerı olurduk. Oysa belki de yüzlerce kitap okuduk ve metinleri okurken kavramıştık, öğrendiğimizi sanmıştık. Hala kitap okumaya sürdürmekteuz. Ama kitap okuduktan 48 saat sonra hafızamızı yokladığımızda kitaptan aldığımız bilginin en az % 80’inin kaybolduğunu göze çarpıyor. Neden? Nedeni: Bu sorunun temel nedeni belleme kabiliyetimizi, bellemenin çalışma kaidelerina uygun olarak kullanmıyor olmamızdır. Zihnimizde herhangi bir hastalığın nasıl tedavi edileceğine uğraşmayacağız. Veya zihnimizi değiştirmeyeceğiz. Sadece temel bir kısım hafıza kaidelerinı kullanacağız. Hafıza sisteminin geliştirilmesi ayrı bir sorundur. Her insan sahip olduğundan çok daha kuvvetli bir hafıza geliştirebilir. Biz burada bellemeden bahsederken mevcut hafıza kabiliyetimizi etkin kullanmaktan söz etmiş oluyoruz. Yapılan araştırmalar bazı şartlar altında bilginin hafızaveyaha kolay ve daha doğru olarak yerleşebildiğini göstermektedir.

Unutmayalım. Her bilgi hafızamızda kaydedilmektedir. Sorun bu bilgileri çağırabilecek biçimde kaydetmemektir. Belleme genel hayat akışımızı çok fazla etkiler. Kavrama metotlarıni uyguladığımızda belleyebilme düzeyimiz artacaktır. Lakin kavra aşamasında yapılmayan bazı çalışmalar mevcuttur ki bunların belleme aşamasında yapılmaları sürencin tamamlanmasını sağlar. Aşağıda gelecek olan alıştırmalar bu hususta bize yol gösterecektır. Çözümü: 1. Hatırlama Çalışması Yapın Etkin okumanın 5 aşamasını önceden dile getirdik: İnceleme, sorgulama, okuma, hatırlama, tekrarlama. Son iki çalışma belleme aşamasında yapılacaktır. Önce hatırlamayı ele alalım: Eğer bilgiyi edindikten sonra kendi ifadelerimizle zihnimizden canlandırmazsak o bilgiyi hiçbir zaman kullanmamız olabilecek olmaz. Kullandığımız tüm bilgiler edindikten sonra mutlaka en az bir defa aklımıza gelen ve içimizden açıkladığimiz bilgilerdir. Bunlar içinde en fazla hatırladıklarımız en fazla kullanabileceğimiz bilgilerdir. Bir diğer deyişle aklımıza gelen her bilgi dokunduğumuz, gördüğümüz, konuştuğumuz bilgidir. Bilgiyi bir defa sahiplendik mi tüm hayat boyunca bizim olması için kapı açılmış olur.

Hatırlama çalışması okuma esnasında her sayfanın yahut her bölümün sonunda yapılabilir; okuma devam ederken yapılabilir. Hatırlamanın nerede yapılması gerektiği okunan metnin içerik ağırlığına göre değişebilir. Çok ağır metinlerde her paragrafın sonunda biraz duraklayıp hatırlama yapılmalıdır. Profesyonel okuyucular, duraklama sayısını azaltarak bu işi okuma esnasında da yapabilme kabiliyetini geliştirebilir. Hatırlamada iki mühim kavram: İşaret taşları ve hatırlama duraklarıdır. Okuma esnasında mühim fikir taşıyan cümlenin en mühim kelimesine bir işaret koymalısınız. Bu tür sözcükler işaret taşlarıdır.

Hızlı Okuma Teknikleri PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu