Tarih Kitapları

İçtihad Kapısı PDF indir

İçtihad Kapısı PDF indir, e-kitap sitemizde İçtihad Kapısı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Merdan Yanardağ tarafından kaleme alınan İçtihad Kapısı kitabı 368 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İçtihad Kapısı kitabını 9786254180859 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İçtihad Kapısı kitap özeti, İçtihad Kapısı pdf oku, İçtihad Kapısı yandex, Merdan Yanardağ e-kitap pdf, İçtihad Kapısı PDF Drive, İçtihad Kapısı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İçtihad Kapısı PDF Oku

İçtihad Kapısı Kısa Özet

• Bu kitap, insanlık tarihinin en büyük entelektüel intiharını ve uygarlık dramlarından birini anlatıyor. Bu anlamda elinizdeki kitap, Batı kültür havzasında yaşayan toplumların, Ortaçağı aşıp, akıl ve bilim çağını yakalamalarına karşın, İslam dünyasının bunu neden başaramadığının hikâyesidir.

• Merdan Yanardağ, bu kitapta insanlık tarihinde kalıcı izler bırakan büyük bir medeniyetin, geri kalmışlık ve sefaletinin nedenlerini sorguluyor. İslam dünyasının içine sürüklendiği şiddet / terör sarmalının kaynaklarını inceliyor.

• Yanardağ, uygarlığımızın krizi ve geleceği yönünden yaşamsal değeri olan, *İslam dünyası neden kendi Ortaçağından çıkamadı* sorusunun yanıtını arıyor. Bu bağlamda, *İçtihad Kapısı* adı verilen *akıl ve yorum yolunun kapatılması* konusunu derinlemesine inceliyor.

• Yanardağ, konuyu, salt bir felsefe tartışması olmaktan da çıkarıyor. Tarihten sosyolojiye uzanan bir alanda din-devlet-toplum ilişkisini çözümlüyor. Böylelikle kitap, Grek kültürü, İslam, Avrupa Rönesansı ilişkisine de ışık tutarak, bir uygarlık incelemesine dönüşüyor.

• Nizamiye Medreselerini kuran ve başına Gazali’yi getiren Nizam’ül-Mülk’ün devlet felsefesi de kitabın inceleme alanlarından birini oluşturuyor. Bu anlamda kitap, İmam Gazali – İbn Rüşd tartışmasını ele almanın ötesine geçerek, Selçuklular üzerinden bir Türk-İslam tarihi çalışması niteliği kazanıyor.

• Dolayısıyla Yanardağ’ın kitabı, aslında güncel bir soruna, hepimizin hikâyesine, İslam dünyasının içinde olduğu karanlığın nedenlerine ışık tutmaya çalışıyor.

İçtihad Kapısı PDF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu