PDF

Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu PDF Oku indir

Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu kitabını araştırdık. Ayrıca Anonim tarafından kaleme alınan Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu kitap özetinin yanı sıra, Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu pdf oku, Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu yandex, Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu e-kitap pdf, Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu PDF Drive, Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu PDF indir Oku

Kerem ile Aslı uzun zamandan beri halk içinde bilinen ve söylenegelen fantastik bir öyküdür. Sözlü, elyazması ve basılı kaynaklardan birden fazla varyantı günümüze kadar gelmiştir. Ama bu radyo ve televizyon çağında eski önemini taşıdığı tabi ki söylenemez. Bu fantastik öykünün XVI. Yüzyılda, Kerem Dede yahut Âşık Kerem adlı bir aşığın şiirleriyle oluştuğu sanılmaktadır. Öykü zamanla destan âşıklarının katkılarıyla daha da zenginleşmiştir. Ama özünde, epizotlarında ve geçtiği yerlerde fazla bir değişiklik yoktur. Başlıca üç varyant veya versiyondan söz edilebilir. 1840 tarihli bir cönkte Kerem Halep’te zengjn bir beyin oğlu olarak gösterilmektedir. Anadolu ve İstanbul versiyonunda Kerem İsfahan şahının oğludur. Azerbaycan versiyonunda ise Gence hanı Ziyat hanınoğludur. Aslı’nın babası Ermeni keşiş ise şahın yahut hanın haznedarıdır veya Halepli bir zengindir. Konu ayrı dinden olan iki sevgilinin din uyuşmazlığı yüzünden kavuşamaması, kızını alıp uzaklara kaçmakta olan keşiş ile onun ardından koşan Kerem ile yoldaşı Sofu’nun kovalamacasıdır. Öykünün en eski basımı 1886 senesinde İstanbul’dadır. Ermenice uyarlaması da ilk kez aynı yıl yapılmıştır.

Öykü ile ilgili yapılmış incelemelerin sayısı birden fazlatur: Şükrü Elçin, P.Naili Boratav, C.Öztelli, Fikret Türkmen, vb. (Türkiye), M. H. Tahmasp, Hamit Araslı (Azerbaycan) B. A. Kariyev, Amagül Durdunyeva (Türkmenistan), Rıza Mollov (Bulgaristan), vb. Türkiyede A. Adnan Saygun (libretto Salahattin Batu). Azerbaycan’da Üzeyir Hacıbeyli birer Kerem operası bestelemişti. Biz burada Kerem ile Aslı’nın en yaygın iki versiyonunu (Anadolu ve Azerbaycan versiyonları) bir arada paylaşmak istedik.

Kerem ile Aslı – Azerbaycan Versiyonu PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu