Tarih Kitapları

Venedik Gizli Servisi PDF indir

Venedik Gizli Servisi PDF indir, e-kitap sitemizde Venedik Gizli Servisi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ionna Iordanou tarafından kaleme alınan Venedik Gizli Servisi kitabı 416 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Venedik Gizli Servisi kitabını 9786057635655 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Venedik Gizli Servisi kitap özeti, Venedik Gizli Servisi pdf oku, Venedik Gizli Servisi yandex, Ionna Iordanou e-kitap pdf, Venedik Gizli Servisi PDF Drive, Venedik Gizli Servisi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Venedik Gizli Servisi PDF Oku

Venedik Gizli Servisi Kısa Özet

Casusluğun
16. Yüzyildaki Hikâyesi…

*Ioanna Iordanou’nun harikulade kitabı, hem Venedik tarihine büyük bir katkı hem de erken modern Avrupa’nın diğer kısımlarındaki benzer heyecan verici ve zahmetli araştırmalar için bir esin kaynağı.*
Christopher Andrew

Venedik Gizli Servisi, dünyanın merkezden organize edilmiş ilk devlet istihbarat servisinin önceden anlatılmamış çarpıcı hikâyesi. Venedik Gizli Servisi, MI6 ve CIA’in kuruluşundan çok uzun zaman önce, Rönesans zamanında Venedik İmparatorluğu’nun savunmasında çok mühim bir rol oynamıştır. Meşhur devlet komitesi *Onlar Konseyi* tarafından idare edilen bu *proto-modern* teşkilat, operasyonlar (istihbarat ve örtülü eylem), analiz, kriptografi ve steganografi, kriptanaliz ve hatta ölümcül maddelerin geliştirilmesinin de dahil olduğu mühim istihbarat faaliyetlerini yürütmüştür. Resmî muhbirlerini ve amatör casuslarını Avrupa’nın, Osmanlı topraklarının ve Kuzey Afrika’nın bir ucundan diğerine göndererek Venedik’in güvenliği ve geleceği için müthiş çaba göstermiştir.
İstihbaratın ve casusluğun erken modern ekonomilerdeki karmaşık rolü ile sanayileşme öncesi dünyanın proto-modern organizasyonlarının ortaya çıkışına odaklanan Ioanna Iordanou bu eserinde, bol miktarda sırrı, bu sırları tutanları ve onların peşinde koşanları açığa çıkarırken, onların varlığına olanak tanıyan, dünyanın ilk kozmopolit devletlerinden biri tarafından yaratılmış müthiş bir istihbarat teşkilatının temelini hazırlayan toplum ve yönetime dair süreçleri ele almaktadır.
Venedik Devlet Arşivleri’nde bulunan binlerce belgenin bunun yanında, Roma, Simancas ve Londra’da gizli tutulan arşiv belgelerinden yararlanılarak hazırlanan bu kaynak çalışma, sistemli istihbaratın çağdaş bir yenilik olduğunu öne süren yaygın kanıya karşı çıkmasıyla da oldukça öneme sahiptir.
Venedik Gizli Servisi: Rönesans’ta Bir İstihbarat Teşkilatı, sistemli casusluğun 16. yüzyılda siyasî ve askerî amaçlara nasıl hizmet ettiğini gösteren, önceden adı duyulmamış çok sayıda casusu, sırrı, şifreyi, işkenceyi ve suikastı görülmektediran olağanüstü bir çalışma.

Venedik Gizli Servisi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu