Tarih Kitapları

Yenisey’den Seyhun’a Türkler PDF indir

Yenisey’den Seyhun’a Türkler PDF indir, e-kitap sitemizde Yenisey’den Seyhun’a Türkler kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Hayrettin ihsan Erkoç tarafından kaleme alınan Yenisey’den Seyhun’a Türkler kitabı 208 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Yenisey’den Seyhun’a Türkler kitabını 9786257631549 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Yenisey’den Seyhun’a Türkler kitap özeti, Yenisey’den Seyhun’a Türkler pdf oku, Yenisey’den Seyhun’a Türkler yandex, Hayrettin ihsan Erkoç e-kitap pdf, Yenisey’den Seyhun’a Türkler PDF Drive, Yenisey’den Seyhun’a Türkler Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Yenisey’den Seyhun’a Türkler PDF Oku

Yenisey’den Seyhun’a Türkler Kısa Özet

Orta Asya’nın Derinlerinden Türklerin Kökenine Yolculuk…

İslam-öncesi türk tarihi denildiğinde ilk akla gelenler genelde hunlar, göktürkler ve uygurlardır. Lakin bu sürede mühim roller oynamış ve Türk tarihine damga vurmuş başka topluluklar da mevcuttur. Büyük devletler kurmadıkları için yeterince ilgi görmeyen bu topluluklar içinde Kırgızlar, Türgişler, Karluklar ve Oğuzlar bulunmaktadır.

MÖ 3. yüzyılda Yenisey kıyılarında yaşanan ve bilinen en eski Türk topluluklarından birisi olan Kırgızlar, bunun yanı sıra adlarını en uzun süre koruyan Türk halkı olmuşlardır. Tarihleri boyunca Hunlar, Göktürkler, Uygurlar ile Moğollara bağlanmışlar, bu devletlere karşı çok fazla ayaklanmışlar ve 840’ta Uygur Kağanlığı’nı yıkarak Türk tarihinin akışını değiştirmişlerdir. Türgişler ise, 7. yüzyılda Batı Göktürk Kağanlığı’nın topraklarında yaşayan On Okların bir boyu olarak ortaya çıkmışlardır. 766’da yıkılana kadar Göktürklerle mücadele etmişler, Türkistan’daki Arap ve Çin ilerleyişlerini de durdurmuşlardır.

7. yüzyılın ilk yarısında Altayların batısında Göktürklerle akraba bir halk olarak yaşanan Karluklar, Göktürklere ve Uygurlara bağlanmışlarsa da fırsat buldukça ayaklanmışlardır. Tarihte oynadıkları en mühim rollerden birisi, 751 senesindeki Talas Savaşı’nda Abbasîleri destekleyerek Çinlilerin Türkistan’daki yayılmalarını bittirmiş olmalarıdır. Karluklar, Müslüman olan ilk Türk topluluklarından biri olma özelliğini taşır. Oğuzlar, 8.-11. yüzseneler içinde bir Yabguluk olarak Seyhun’un kuzeyinde yaşamış bir Türk halkıdır. Bugünkü Türkiye, Azerbaycan ile Türkmenistan gibi ülkelerde yaşayan Türklerin çoğunun ataları olan Oğuzlar, kalabalık boylardan oluşmuşlar ve komşularıyla yoğun çatışmalar yaşamışlardır. Bir bölümü Avrupa’ya göç ederken çoğu Müslüman olarak Selçukluların ve ardından Osmanlılar, Akkoyunlular, Karakoyunlular ve Safevîler gibi devletlerin kuruluşunu sağlamıştır.

Doç. Dr. Hayrettin İhsan Erkoç, Yenisey’den Seyhun’a Türkler adlı bu kitabıyla Kırgızlar, Türgişler, Karluklar ve Oğuzların dünyasına Eski Türk yazıtları, Çin kaynakları ve İslamî kaynaklarla ışık tutuyor.

Yenisey’den Seyhun’a Türkler PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu