PDF

Ali Şeriati – Aydın PDF Oku indir

Ali Şeriati – Aydın PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ali Şeriati – Aydın kitabını araştırdık. Ayrıca Ali Şeriati tarafından kaleme alınan Ali Şeriati – Aydın kitap özetinin yanı sıra, Ali Şeriati – Aydın pdf oku, Ali Şeriati – Aydın yandex, Ali Şeriati – Aydın e-kitap pdf, Ali Şeriati – Aydın PDF Drive, Ali Şeriati – Aydın Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ali Şeriati – Aydın PDF indir Oku

Bu gecenin konusu; aydın, onun toplumdaki sorumluluğu Avrupa, Asya ve diğer ülkelerde nasıl yaşandıği, beşeri toplumlarda ve özellikle kendi toplumunda taşımış olduğu mesaj gibi meseleler etrafında olacaktır. Aydın meselesi, evrensel bir karşı karşıya geldirma ve bunun yanı sıra sosyal ve bölgesel yönden fazla mühim, hassas ve temel bir meseledir. Aydın meselesi, orta çağdan sonra söz konusu ediliyor ve onyedinci yüz yılda Avrupa’da aydın kesimi ismiyle bir sınıf oluşuyordu. Ondokuzuncu asırda Avrupa’da bu isim ve sıfatlarla şekil bulmuş aydınlar sınıfı ardından Avrupa dışındaki (Afrika, Asya ve Latin Amerika) ülkelere nüfuz ediliyordu. Kendisini, kendi aydınını tanımayan birinin, toplumu tanıma olanağı yoktur ve iddia ettiği görevi gerçekleştiremez. Yani, aydın, ister İran, ister Afrika toplumundan yahut Amerika toplumundan olsun nasıl bir detaya sahip olduğunu, tarih ve toplumun hangi şartlarında yaşandığini ve bu özelliklerin köklerinin nerede olduğunu iyi bilmesi gerekiyor. (1) Bu değerlendirmeden de anlaşıldığı gibi, bizzat kendisi toplumu tanımalı, gitmesi gereken ve kitleleri sürüklemesi gereken yolları yürüyüp, yürütmelidir. Biz son asrın yarısında, kendi değerlendirmemizden geçireceğimiz bir aydın sınıfı olgusuyla yüz yüzeyız. Her şeyden önce bu kesimi iyi bir biçimde değerlendirme zorunluluğunu hissediyoruz. Bunun yanı sıra, bizzat kendimiz de bu tabakadanız. En azından kendimizi değerlendirip, nereden geldiğimizi, ne zaman geldiğimizi, neden geldiğimizi değerlendirmemiz doğru bir çıkış olacaktır.Gerçek aydın ve aydın kopyası anlatıldığı zaman, Avrupa dışındaki (Afrika, Asya ve Latin Amerika gibi) ülkelerde aydınların Avrupa’daki bir kopyası olarak görülecektir. Bunun yanında biz Asya, Afrika ve Latin Amerika aydınları, Batı aydınlarının bir fotokopisi gibiyiz. Ne bir azı ve ne bir fazlası. Orjinalin bir kopyası olduğumuzdan kendimizi tanımamız, kendi zaaf noktalarımızı, kuvvetli yanlarımızı keşf etmemiz, “orjinal kaynağı” tanıyıp, yorumlamadan olabilecek olmayacaktır.

Avrupa aydınlarının, hangi şartlarda gelişmesini bitirdiğı, bu sınıfın özellikleri, psikolojik, düşüncesi, itikadi ve sanat zevkini hangi, tarihi ve sosyal atmosfer ve şartlarda kazandığı gibi olgular köklü bir biçimde ele alınmalıdır. Kısa olarak söylemek gerekirse, Avrupa aydınını tanımadan, Asyalı, Afrikalı ve İranlıyı tanımak için yapılan yorumlar devamlı olarak eksik, yanlış yorumlar olacaktır…

Ali Şeriati – Aydın PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu