PDF

Cicero – Yaşlılık ve Dostluk PDF Oku indir

Cicero – Yaşlılık ve Dostluk PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Cicero – Yaşlılık ve Dostluk kitabını araştırdık. Ayrıca ÇİÇERO tarafından kaleme alınan Cicero – Yaşlılık ve Dostluk kitap özetinin yanı sıra, Cicero – Yaşlılık ve Dostluk pdf oku, Cicero – Yaşlılık ve Dostluk yandex, Cicero – Yaşlılık ve Dostluk e-kitap pdf, Cicero – Yaşlılık ve Dostluk PDF Drive, Cicero – Yaşlılık ve Dostluk Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Cicero – Yaşlılık ve Dostluk PDF indir Oku

Cicero’nun Cato Maior’u İ.Ö.44’te, altmış iki yaşındayken yazdığı kabul edilmektedir. O sırada devlet işlerinden uzak olan Cicero’nun yapıtta Cato’nun ve başka yaşlı kimselerin siyasal eylemlerinden uzunca söz etmesi onun bu yapıtı yalnızca, kendisinin dediği gibi, yaşlılık denen yükü hafifletmek için değil, biraz da, yaşına karşın devlet işlerinde yine de pek yararlı olabileceğini anlatmak için yazdığını gösterir. Lakin Cicero’nun sevgili kızı Tulliola’yı yitirişi ve yaşının ilerleyişi de onu kesinlikle felsefeyle uğraşmaya ve bu türden yapıtlar içinde, yaşlılık hususunda da bir kitap yazmaya yönlendiren nedenler içindedır. De Divination adlı yapıtından anladığımıza göre, Cicero ahlâkın düşük olduğu bir zamanda gençliğe ders vermek, yardımda bulunmak istemiştir. Cato Maior’u işte biraz da gençlerin kaçınmalarını istediği tehlikelerden söz etmek için yazmıştır. Yapıtta Cato’ya soru soran gençler Cicero’nun sevdiği, değer verdiği ve bir çok yapıtında övdüğü P. Cornelius Scipio Aemilianus ile arkadaşı C. Laelius’tur. Cicero yaşlılık hususundaki düşüncelerini Cato’ya söyletir; çünkü onun tarihsel bir kişilik olması bundan dolayı önem ve alakayla dinleneceğini düşünür. Bunun yanı sıra, Cato’nun siyasal ve yazınsal yapıtlarına hayran olduğu da bilinmektedir. Yapıtta konuşan üç kişiden başka Cicero onlara aşağı yukarı bir yakınlığı olan bir çok kıymetli Romalıdan da söz etmiştir. Cicero’nun bu kitabı kendisinden üç yaş büyük olan candan arkadaşı T. Pomponius Atticus’a adamasının nedeni, bu kahramanlar hususundaki bir çok tarihsel ve süredizimsel (kronolojik) bilgileri onun Liber annalis adlı yapıtına borçlu oluşudur.

Cicero’nun bu ufak yapıtı başkalarından kapma değilse de, bütünüyle özgün de sayılamaz. Cicero burada başka yapıtlarındaki kimi düşüncelerini yinelemiş, Yunan yazar ve filozoflarının görüşlerini aktarmış ve aynı hususta yazılmış yapıtları az çok yansılamıştır. Buna karşın insanlara özgü soylu duygulardan öyle içtenlik ve coşkuyla söz etmiş, hem kendisini hem başkalarını avutmayı öyle candan istemiştir ki, yapıt oradan buradan alınan düşüncelerin ustaca birbirine bağlandığı duygusunu vermemektedir. Cicero yaşlılık hususunda bir çok yazı okumuş olabilir; ama yapıttaki canlılık, sözünü ettiği duyguları duymuş ve düşünmüş, onlara kişiliğinden bir şeyler katmış olduğunu gösteriyor.

Cicero – Yaşlılık ve Dostluk PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu