Teknoloji Kitapları

Fiziğin Ötesinde Bir Dünya PDF indir

Fiziğin Ötesinde Bir Dünya PDF indir, e-kitap sitemizde Fiziğin Ötesinde Bir Dünya kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Stuart A. Kauffman tarafından kaleme alınan Fiziğin Ötesinde Bir Dünya kitabı 139 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Fiziğin Ötesinde Bir Dünya kitabını 9786058023192 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Fiziğin Ötesinde Bir Dünya kitap özeti, Fiziğin Ötesinde Bir Dünya pdf oku, Fiziğin Ötesinde Bir Dünya yandex, Stuart A. Kauffman e-kitap pdf, Fiziğin Ötesinde Bir Dünya PDF Drive, Fiziğin Ötesinde Bir Dünya Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Fiziğin Ötesinde Bir Dünya PDF Oku

Fiziğin Ötesinde Bir Dünya Kısa Özet

Yaşam nasıl başladı? Yaşamın evrimi, fiziktekine benzer yasalar¬la açıklanabilir mi? Santa Fe Enstitüsü’nde karmaşık sistemler araştırmacısı olarak yaptığı çalışmalarındaki fikirleri ilerleten Stuart Kauffman son kitabında karmaşık kimyası olan bir ortam¬dan moleküler çoğalmaya, metabolizma ile erken ön-hücrelere ve tanıdığımız yaşama olan evrime ilişkin fizik yasalarının sağla¬yabileceğinin ötesinde bir açıklama sunuyor. Yaşamın evrimi bi¬linen evrende var olduğu öngörülen yüz milyar güneş sisteminde şüphesiz yaygın olmalı. Bu evrim, her örnekte birer *oluş* süre¬ci. Newton’dan bu yana gerçekliği değerlendirmek üzere fiziğe başvuruyoruz. Lakin tek başına fizik, nereden geldiğimizi, na¬sıl geldiğimizi ve dünyamızın neden tek hücreli organizmaların ötesine geçip son derece karmaşık bir biyosfere evrimleştiğini açıklayamıyor.

Kauffman’a göre canlı sistemlerin ayırt edici özelliği, şimdiye dek yapılan çalışmalarda yeterince ağırlık verilmeyen *örgüt¬lenme* kavramıdır. Hücreler, kendilerini inşa eden öz-yaratım sistemleridir. Evrim, filizlenen bu örgütlenmenin yayılmasını sağlar. Evrimleşen canlı yaratıklar, var olarak, daha da yeni yaratıkların ortaya çıkabileceği yeni nişler yaratır. Evrendeki yaşam, kendi kendini inşa eden, yayılan, git gide artan bu değişiklik, tüm biyosferlerde bizi fiziğin ötesine götürür.

*Kauffman, yaşamın doğasını gözler önüne çıkarıyor.* -Scientific American

*Yaşamın en ilkel şekilinin nasıl meydana geldiğinı ve karmaşık organizmalara nasıl evrimleştiğini harika bir biçimde özetliyor.* -Philip Anderson, Nobel Fizik Ödüllü, Princeton Üniversitesi

Fiziğin Ötesinde Bir Dünya PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu